Při úžehu a úpalu je nutné organismus ochlazovat postupně
V létě nám od sluníčka hrozí nejen popáleniny ze slunění. Často se pouze namažeme krémem a zapomínáme na nebezpečí úpalu nebo úžehu.
V obou případech jsou projevy podobné – závratě, zvracení, pocení celková schvácenost i horečky. Základem první pomoci je dostatek tekutin, klid a postupné ochlazování organismu.
Úpal, nebo úžeh? Jak to vlastně poznáme?
I v centrální Evropě je stále větší teplo a všichni pociťujeme, že stoupá i intenzita slunečního záření. Úpal vzniká pouze z přehřátí organismu, naopak úžeh si můžete přivodit, pokud dlouho pobýváte na ostrém slunci bez pokrývky hlavy a podceníte sílu slunce.
Někdy si můžete přivodit oba typy onemocnění zároveň. K úpalu můžete dospět i bez slunečního záření, pokud například pracujete v horkém provozu nebo někde ve skleníku, kde budete dlouhodobě vystaveni horku a neohlídáte si pitný režim. Organismus se přehřeje a na slunci jste přitom vůbec nemuseli pobývat.
Jaké jsou první příznaky? A jaká je první pomoc?
V obou případech jsou projevy podobné – závratě, zvracení, pocení celková schvácenost a únava, bolest hlavy, malátnost a horečky. Jedná se často o silné pocity nevolnosti. Základem první pomoci je dostatek tekutin, klid a postupné ochlazování organismu, ze všeho nejdříve hlavy. Co nejdříve zajistíme dostatečný přísun tekutin, které by ale neměly být studené. Tekutiny podáváme v přiměřeném množství v pravidelných a častých intervalech. Postižený by měl vypít minimálně 0,5l. Protože často se zvýšeným pocením při pobytu v horku nebo na slunci odpaří z těla i hodně minerálů, pomůže i lehce osolená sodovka nebo voda pro jejich rychlejší doplnění.
Při bolestech hlavy nebo horečce můžeme použít i běžné přípravky na snížení teploty s kyselinou acetylsalicylovou. Při úpalu a úžehu je nutné organismus ochlazovat pozvolna. Pomůže studený zábal nebo studená sprcha nebo koupel ve vlažné vodě.
Prevence je základ
To nejdůležitější jako prevence je kvalitní pokrývka hlavy a sluneční brýle. Ideální je klobouk s širší střechou. Chrání i část krku. Jde o to, aby to byl provzdušněný materiál, který udělá stín nad hlavou - nad mozkem - a zároveň aby byl vzdušný a procházel tudy vzduch, který pomáhá k odpařování a ochlazování. Vhodné jsou i slunečníky, které kdysi nosívaly dámy. Pokud je během slunečního dne vánek, ani nemusíte mít na slunci pocit většího horka.
Tím vzniká nebezpečí, že budete navíc i nedostatečně pít. A právě dehydratace celý problém ještě urychlí. Není nutné popíjet studené tekutiny, protože ty vám schladí pouze vnitřní orgány a neochladí celý organismus. Ideální je vydat se na výlet s dostatkem pitné vody, kterou po celý den popíjíte v hojné míře. Je navíc prokázáno, že během horkého letního dne paradoxně nejvíce osvěží popíjení horkého čaje.
Pozor na slunění
Vyhněte se také intenzivnímu slunění v čase od 11 do 15 hodin. Dříve býval u nás UV index slunečního záření kolem 3–4, dnes je kolem 8–10. Rozhodně tedy neležte na slunci celé odpoledne, ale dávky zvyšujte postupně. U světlých fototypů začínejte 10–20 minut denně a postupně zvyšujte. Kromě úžehu si jinak můžete přivodit ještě i nepěkné popáleniny.
Související
-
Syndrom karpálního tunelu vyléčíte pouze klidem
Po měsících práce v domácím prostřední mnozí řeší zdravotní komplikace. Častým problémem je i tzv. syndrom karpálního tunelu. Bolestivě postihuje oblast zápěstí.
-
Kvalitní krém na opalování zakupte s prvním jarním sluníčkem
Po dlouhé zimě jsme se už všichni těšili na sluníčko, které je v současnosti důležité i kvůli vitamínu D. Bohužel, slunce také přináší nebezpečí.
-
Následky opaření můžeme ovlivnit včasnou a vhodnou první pomocí
K nejčastějším domácím úrazům patří opaření nebo popálení. Jako první pomoc je nutné postižené místo co nejdříve zchladit.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.