Památný Kavalír ochraňuje jedinečnou kapli sv. Máří Magdalény v barokním areálu Skalka
Pokud se někdy vydáte do oblasti Brd ve středních Čechách, můžete dlouze chodit zdejšími lesy. Anebo zajít na místa spojená s legendami. Ale málokde je propojena historie i turistika tak dokonale jako v barokním areálu Skalka, který tu vznikl koncem 17. století. Skalka se vypíná na 553 metrů vysokém ostrohu přímo nad Mníškem pod Brdy.
Kdysi byla významným poutním místem. Dnes sem směřují především turisté, protože na Skalku vede několik značených stezek napříč brdskou vrchovinou. Milovníky tajemna i romantiky ale může lákat i další zvláštnost tohoto místa – památný strom „Kavalír“, který získal titul druhý památný strom roku 2013, a jako skutečný gentleman stojí po levé straně kaple sv. Máří Magdaleny. Prý aby ji chránil.
Místo má zajímavou historii. Na sklonku 17. století tu vyrostl barokní areál - kostelík, klášter a poustevnu dal po velké morové epidemii postavit syn zakladatele mníšeckého zámku Servác Ignác Engel z Engelsflussu.
Architektem kostela i kláštera je Kryštof Dientzenhofer
Kostel je zasvěcen sv. Maří Magdaleně a vzorem pro stavbu je kaple v jihofrancouzském Aix-en-Provence, kde Maří Magdalena podle legendy třicet let žila. Engel získal pro své plány slavného barokního architekta Kryštofa Dientzenhofera, který původní francouzskou inspiraci převedl do podoby českého baroka.
Kaple sv. Máří Magdaleny patří mezi nejhodnotnější barokní stavby v Čechách. Interiér představoval jeskyni, podlaha byla pokryta křemennými oblázky, které sem podle legendy přinášeli poutníci ze dna řeky Berounky. Na výzdobě interiéru se podíleli významní barokní umělci, například řezbář Jan Bendl nebo malíř Karel Škréta.
Přibližně 50 let po dostavbě celého areálu vznikla také křížová cesta. Areál kláštera patřil od roku 1762 řádu Františkánů, v průběhu staletí byl ovšem značně poničen. Až do roku 2010 probíhaly postupné rekonstrukce, některé budovy se však již zachránit nepodařilo.
Skalka dnes většinu návštěvníků láká jako oblíbený turistický cíl. Turisté se sem sjíždějí už od konce 19. století. V roce 1889 sem byla vyznačena v pořadí třetí česká značená cesta pro turisty. Výlet na Skalku si užijete i v zimě, protože přes ni vede několik běžeckých tras. Pro vymrzlé běžkaře je tu o víkendech otevřený bufet – a před ním už tradiční táborák.
V létě bývá o víkendech možný i vstup do kláštera a do kaple, protože se tu v sezoně konají výstavy nebo koncerty. Výhled od buku Kavalíra na Mníšek pod Brdy i brdskou pahorkatinu je překrásný v každém ročním období.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Zakázali mi o tom mluvit.‘ Parkování zdarma v Praze má i auto pumpaře z ODS
-
ONLINE: Trump udělil milosti lidem odsouzeným za útok na Kapitol. Zrušil i desítky nařízení Bidena
-
Povede příměří ke konci války v Gaze? Proces ohrožují extremisté, Trumpův postoj je nejistý
-
Ropa, auta a Trumpova cla. Pro Mexiko a Kanadu by byla téměř likvidační, tvrdí bývalý velvyslanec