Páteční Noční linka: Naše příjmení a jejich původ

7. květen 2021

Napadlo vás někdy, co znamená vaše příjmení a jaký máte vy a vaše příjmení původ? Je to podle řemesla, druhu činnosti, vlastnosti povahy, vzhledu nebo podle jmen ptáků či květin? Zajisté nejste jediní a ani poslední, koho historie jeho příjmení zajímá.

Z hlediska historie lze začít tím, že samotná příjmení si lidé začali dávat zhruba od 14. století. Příjmení se tehdy mohla měnit například během svatby, stěhování, při změně povolání nebo dle charakteristiky, na základě které příjmení vzniklo. Dědičnost příjmení byla nařízena až patentem císaře Josefa II. v roce 1780. Dodejme, že všechna příjmení nejsou stejně častá, některá se v počtu příjmení vyskytují ojediněle, jiná často nebo velmi často. Mezi nejčastější příjmení u nás prý patří Novák, pak následuje Svoboda a Novotný.

Maruš z Kladna|Jmenovala jsem se Eglyova a dodnes v republice s tímto příjmením žiji jen moji příbuzní na Slovensku je toto příjmení hodně rozšířené kořeny máme v Itálii a Maďarsku. Dnes se jmenuji Karasova a manžel dělá u zaměstnavatele který je taky Karas i když nejsme s ní má příbuzní. Také znám Lidičky s příjmením Jebavy a nebo Hugo Cakurda. Mějte se všichni zdravě a šťastně přeji samé krásně témata a těším se příště snad se i dovollam zdraví Maruš z Kladna
Frantisek svaricek|Dobry vecer p.Jitko a posl.N.L. Nase prijmeni mohlo vzniknout uz davnych dobach ,kdy se tady psalo a hovorilo Nemecky,a to podle nejakeho kopce Nemecku,SCHVARZECK,s timto podobnym prijmenim mam doma doklady z r.1846,toje jedna verze,druha verze je ta ze nektere rodiny byly dost pribuzni ,no prijmeni bylo nasvete,svagr,svagrova,tak me v uceni casto kluci rikali,co bylo divny ucitelkam a ty se vzdycky ptaly zda jsme z prizne,tak jsme se tomu vzdycky smali.Jeste jednou vsechny zdravi FRANTISEK ze ZIDLOCHOVIC.
Martina|Dobrý večer, v naší vesnici je asi šedesát rodin se jménem Čech. Mimochodem - je to krásné příjmení, ale hledat v takové vesnici například Marii Čechovou, pokud neznáte její přezdívku, tak to je vlastně nemožné. A tak má každý v dědině přezdívku a tím se vlastně rozlišují a řekla bych, že se vlastně za ty přezdívky ani nezlobí, protože se tradují už celé generace a snad nejsou pro ně ani hanlivé.
Alena|Hezký večer všem. Já moje původní příjmení moc ráda neměla, protože bylo moc dlouhé, bylo "hodně české" a díky písmenu Ř a Č tak trochu špatně vyslovitelné, podobně se jmenuje jedna naše herečka a to si lidé hodně pletli. Ale sňatkem jsem získala úžasné francouzské příjmení, nemůžu napsat jaké, protože jsme tu ve městě jen jediní, tak to nechci prezentovat, ale krásně se vyslovuje, hlavně v cizině je to dobré. Já se vdávala už před téměř čtyřiceti léty, tak to jsem musela použít koncovku "ová", ale bez toho přechýleného tvaru je ještě lepší, dneska už bych to tak nechala po manželovi. Ale stejně se mi líbí i příjmení Novák, to je náhodou hezké české.