Petr Kotvald: Celý život dělám něco proti mému naturelu, ale za ten pocit na pódiu to stojí
Patří mezi zpěváky, kteří se s menším či větším úspěchem pohybují na české scéně už několik desítek let. „Mě ty výkyvy nechávají v klidu, to už si nějak ordinuju. Ale vždycky se něco může zvrtnout.“
Petr Kotvald je držitelem dvou bronzových slavíků, zpěvákem hitů Je v tahu, Kdekdo je dál, Milujem se čím dál víc, Gejzír nebo Mumuland. Je velmi činorodý, a když se před lety potýkal se zdravotními problémy, slíbil si, že ubere. „Člověk je z principu nějak nastavený a já se musím pořád hýbat, to je moje diagnóza,“ směje se zpěvák. „Ale musím říct, že se mi to trochu povedlo. Někdy sice mám pocit, že jsem nedostatečně využitý, ale pak mě to zase přejde, protože když máte diář přeplněný, tak se pořád někam ženete a pochopíte, že ty dny a roky strašně letí a neužijete si to.“
Na české hudební scéně se s menším či větším úspěchem pohybuje už několik desítek let. „Mě ty výkyvy nechávají v klidu, to už si nějak ordinuju, ale v době covidu vám to někdo nařídil a to bylo opravdu těžké. Ten pocit nejistoty, co jsme jako umělci zažívali, to bylo opravdu těžký,“ říká zpěvák a přiznává, že je velmi závislý na domovu. „Vlastně celý život dělám něco, co je proti mému naturelu. Ale ten pocit zpětný vazby, když stojíte na jevišti a máte v tu danou a omezenou dobu úspěch, je tak krásnej, že jsem v životě nic lepšího nepoznal. Proto riskuju i to, že to je strašně nejistá sezona a nikdy nevíte, co se stane.“
Když potkáte hit
Je interpretem mnoha hitů, ale největší pozornost se stále obrací k Mumulandu. „Jsou věci, které se stanou a ani nevíte proč. Já tomu říkám, že nějakou písničku potkáte, a když se to podaří, tak ta písnička může mít úspěch. Když to vypadalo, že to hlavní už jsme ukázali, tak se z najednou z Mumulandu stala bomba. Přitom jsme si říkali, že se na desku asi nehodí, tak jsme ji dali na konec jako bonus. A takhle to dopadlo.“
Jeho kariéru ale odstartovala píseň Holky z naší školky, která se stala hitem století. Vznikla v roce 1982, nazpíval ji se Standou Hložkem a společná vystoupení plánují jen k významným výročím. „Je to fakt hodně výlučný, takže naposledy to bylo myslím k jejich 25 letům v Lucerně a bylo to fajn. Teď jsme se na to chystali, ale bohužel covid s tím zamával a nemohlo se to zrealizovat.“
Někteří fanoušci dua Kotvald & Hložek brali zpěvákův odchod na sólovou dráhu jako zradu, jiní zase byli zvědaví, co podnikne. „Já chtěl jít dál, založil jsem kapelu Trik a byl jsem štastnej.“
Jak vznikla myšlenka udělat recitál? Co ho vedlo k tomu, že vystudoval ČVUT? Jaké ambice má jeho dcera a kdy si uvědomil, že už není čas být mamánek? Poslechněte si pořad Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.