Petr Štěpán: Zazářil v mnoha televizních seriálech, ale jeho snem je zahrát si ve zlaté kapličce

28. duben 2021

Herec a dabér s charismatickým hlasem Petr Štěpán vyučuje na JAMU, kterou také vystudoval. Hrál v mnoha seriálech, ale nemá čas se na ně dívat. „Seriál Koruna také nesleduju, ten dabuju,“ usmívá se.

V roce 2007 získal Cenu Thálie v kategorii opereta, muzikál za roli Darryla van Horna v muzikálu Čarodějky z Eastwicku. „Popravdě mě i hodně známých to překvapilo. Jsem vystudovaný činoherec a na muzikál jsem se koukal poněkud s despektem. Říkal jsem si, že to není ani balet, ani činohra, ani zpěv, ale dneska chápu, že to je naprosto jiná disciplína a ti lidi to dělají moc dobře a klobouk dolů před nima,“ vysekává poklonu svým kolegům Petr Štěpán.

Nominován na Cenu Thálie byl několikrát. „Už samotná nominace potěší. Ten výkon je nezměřitelný, záleží na komisi, na lidech, kteří o tom rozhodují. Vždycky je radost, když si někdo všimne vaší práce.“ Nominaci proměnil podruhé v roce 2020 za mužský herecký výkon za roli Satana v činohře Ztracený ráj v Městském divadle Brno. Jak moc tato cena ovlivnila jeho hereckou činnost? „Trošku to život změní, ale že by se změnil příliv práce, tak takhle to u nás nefunguje.“

Zazářil v mnoha televizních seriálech

Jak sám říká, muzikál je trochu jiná disciplína než činohra, tak i seriál je jiná disciplína než film. Prvním nekonečným seriálem byla Ošklivka Katka, zahrál si v Ordinaci v růžové zahradě, Cestách domů, objevil se v pár epizodách Slunečné, ale také v Četnických humoreskách. „Natáčet seriály mě baví, ale moc mi to nejde. Všechno je strašně rychlé, za den natočíte třeba dvacet obrazů a na to moc nejsem. A nechci nikoho urazit, ale dialogy jsou plytké, nemáte se moc čeho chytit.“

Vysvětluje, že u seriálu je jiný postup než u klasického natáčení. „Točíte na tři kamery, děláte pauzy, postava má nepředvídatelný vývoj. To Četnické humoresky byly jiné, měly ohraničený počet dílů, máte čas na záběry, víte, kam ta postava směřuje. To je dost zásadní, můžete se na to připravit. Ale točím rád, něco po váš zůstane. Divadlo je jak včerejší noviny. Moc mě to baví, ale kdo si vzpomene?“

Je spíš staromilec a z českých seriálů si nenechá ujít Nemocnici na kraji města. Je fanoušek velkého hraní herců, jako byli Ladislav Chudík nebo Miloš Kopecký. Nepohrdne ani dobrým českým filmem. Ze zahraniční produkce dabuje populární britský seriál Koruna, který sleduje politiku a osobní životy za vlády královny Alžběty II.

Vyjde někdy zlatá kaplička?

Petr Štěpán je usazený v Brně, o přesunu do Prahy neuvažoval. Až na jednu výjimku. „Divadlo se dělá dobré a špatné naprosto všude. Já jsem spokojený v Brně, Stanislav Moša je neuvěřitelný manažer, baví mě lidi a hrajeme krásné kousky. Je tam pestrost žánrů. Jeden večer hraju Čechova a druhý večer americký muzikál. Tam vám to nezevšední,“ pochvaluje si herec. „Ale kdyby mi někdo nabídl možnost zahrát si v Národním divadle, tak ano, mým snem je zahrát si ve zlaté kapličce.“

Má touhu režírovat? Jak se předávají herecké návyky a co to vlastně je? Je spíš flegmatik, nebo neurotik? Poslechněte si v rozhovoru u Xavera.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.