Po delší době v karanténě se vydávejte ven do přírody obezřetně a v kvalitní turistické obuvi
Přichází postupné rozvolnění karanténních opatření a mnoho lidí je doslova natěšeno na procházku ve volné přírodě. S tím ale budou přicházet i první letošní úrazy. Nejčastějším následkem pohybu v přírodě je vyvrtnutý kotník. Je to zranění, které někdy máme tendenci zlehčovat. Jenomže nedoléčením a nedostatečným klidem si můžete způsobit nepříjemné komplikace. První pomoc je klid a chlad.
I v případě vyvrtnutého kotníku je na prvním místě prevence. Zkrátka, úraz kotníku vypadá jinak, pokud uklouzneme na kameni v kvalitní turistické obuvi, než když si nohu podvrkneme ve vycházkových nízkých polobotkách.
Navíc musíme brát v úvahu i fakt, že z důvodu omezování pohybu bylo mnoho lidí donuceno pobývat doma, a v poslední polovině roce se dostatečně nepohybovalo. Je tedy nutné začít s vycházkami opatrně a postupně si přidávat náročnost trasy i počet kilometrů. Svaly je potřeba na zátěž opět vytrénovat. O to více hrozí nejrůznější úrazy, čistě z nedostatečné kondice. Základem je ale kvalitní turistická obuv, která vám zpevní kotníky. Při pádu je tak mnohem menší riziko úrazu.
Na túru minimálně ve dvou
Na túru bychom se neměli vydávat sami. A pokud, tak je opravdu na místě stále bedlivě sledovat, kde se nacházíme a jak daleko jsme například od svého vozu, železniční stanice nebo první vesničky. Pokud upadneme a cítíme bolest v kotníku, chvíli v klidu počkáme, jestli kotník otekl.
Pokud to stav umožňuje a můžeme pokračovat, je lepší alespoň kotník v turistické obuvi ještě více zpevnit a utáhnout, aby měl větší oporu. A pokud možno, najdeme si nějakou opěru – například větší silný klacek, o který se budeme opírat, a pomalu dojdeme do nejbližšího místa, kde můžeme najít pomoc. Pokud se vydáte se skupinou, měl by postiženého doprovodit minimálně jeden pomocník. Jestli se jedná o tříčlennou skupinu, rozhodně by se neměla rozdělit, ale zůstat s poraněným.
Místo na talíři může zmražená zelenina skončit přímo na kotníku
Pokud se jedná o prudkou bolest a noha je oteklá, kotník by se měl nechat v klidu. Rozhodně se nepřemáhejte v další chůzí. Na místě je rychlá návštěva lékaře a rentgenové vyšetření.
Jako první pomoc může v domácím prostředí úraz zklidnit chlad a samozřejmě klid. Nohu uložíme na vyvýšené místo a přikládáme studený obklad. Ideální je, pokud najdete v mrazáku pytlík se zmraženou zeleninou. Nepřikládáme ho přímo na kůži, ale přes suchý ručník. Přikládání studeného mokrého obkladu přímo na kůži není vhodné. Kůže se pak rozmočí a můžete si způsobit další komplikace.
Vyvrtnutý kotník je úraz, který máme tendenci zlehčovat
Pokud není bolest taková, že nás přímo donutí zůstat v klidu s nohou ve vyvýšené pozici, máme tendenci s nohou pokulhávat a chovat se jakoby nás nic nepostihlo. Je třeba mít na paměti, že nedoléčením a nedostatečným klidem si můžete způsobit nepříjemné komplikace a trvalé následky.
Související
-
Nejlepší prevence zánětu žil je dostatek pohybu. Žilní pumpa funguje nejlépe, když pracují svaly
Otoky nohou mohou mít více důvodů, ale rozhodně byste při těchto problémech měli zbystřit pozornost. Nejčastějším důvodem totiž bývají záněty žil.
-
Pokud trpíte na hemoroidy, čokoládu raději vynechte
Hemoroidy trápí stále více lidí díky sedavému způsobu života. Tyto nepříjemné problémy lze zmírnit především vhodnou stravou a častou osobní hygienou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.