Pod hradem Sovincem se můžete projít tajuplnou podzemní chodbou. Vedla pod věž Lichtenštejnku

13. květen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Na hradě Sovinci se turisté mohou s průvodcem podívat i do podzemní chodby | Foto: Petra Štrymplová, Český rozhlas

Podzemní chodbou pod hradem Sovincem nás provedl zástupce kastelána Leopold Ullmann

Nevšední prohlídku vnějšího opevnění zažijí turisté na hradě Sovinci v Moravskoslezském kraji. S průvodcem se totiž mohou podívat do historické podzemní chodby. Strategická spojka s předsunutou baštou Lichtenštejnkou byla klíčová v době třicetileté války, kdy hrad obléhali Švédové.

„Podzemní chodba je součástí opevnění. Za třicetileté války vznikla z hradu pevnost, proto je tak veliký. Součástí pevnosti byla dvě stě metrů vzdálená předsunutá věž, které se říká Lichtenštejnka. A do ní se chodilo právě tou podzemní chodbou. Ale protože tam máme zával, tak si projdeme asi jen osmdesát metrů,“ popisuje zástupce kastelána Leopold Ullmann.

Schody vedou dolů pod zem a tam už začíná dobrodružné putování. Návštěvník musí počítat s vlhkem a kalužemi pod nohama. A také dávat pozor na ostré kameny vyčnívající sem tam ze zdiva. Je dobré mít pevné obutí a vyšší návštěvník musí samozřejmě mírně sklonit hlavu, aby se do chodby vešel. Nezbytná je ochranná helma a také reflexní vesta.

Atmosféra podzemí je působivá a není těžké si představit, jaký provoz byl v úzké chodbě ve vypjatých dnech obléhání v době třicetileté války. Vojáci s výzbrojí to rozhodně neměli jednoduché, mimo jiné i kvůli nedostatku místa. I proto jsou prohlídky podzemí omezené v počtu návštěvníků.

Zástupce kastelána Leopold Ullmann u hradní studny

„Tady je taková malá odbočka. Když se podíváte na konec, tam k té mříži dolů, uvidíte vodní hladinu. To je totiž studna,“ říká Leopold Ullmann. „Na hradě studna nebyla. My už jsme pod vesnicí, už nejsme pod hradem. Lidé z hradu tak měli přístup k vodě ve vesnici, aniž by byli spatřeni obléhateli. Sem mohli chodit pro vodu z hradu i z té předsunuté bašty, která je ještě daleko před námi.“

Chodba sloužila i k zásobování. „Z hradu zásobovali vojáky v předsunuté baště střelným prachem, dělovými koulemi, jídlem a pitím. A když byla bašta, která byla první na ráně, dobyta, ustupovali z ní zase zpátky na hrad a posilovali místní posádku,“ dodává zástupce kastelána. Obránci chodbu při ústupu pravděpodobně zavalili, aby za nimi Švédové nemohli.

Za třicetileté války vznikla z hradu pevnost. Proto je tak velký

Komiks a 3D model na hradě

O obléhání se návštěvník hodně dozví i na samotném hradě. V jedné z místností, kam se dostane z pátého nádvoří, je k vidění 3D model. Zachycuje situaci ze 17. století, kdy Švédové přitáhli k hradu. Je na něm dobře vidět pozice obléhatelů, kteří měli hrad jak na dlani.

Historickými okamžiky provede zájemce i komiks, jehož autorem je Leopold Ullmann. Pobaví děti i dospělé. „Učil jsem se u toho kreslit. Když jsme tvořili expozici, dostal jsem za úkol vytvořit komiks,“ říká zástupce kastelána. Repliky vymýšlel sám, ale inspiroval se dobovým popisem událostí.

Dělový trenažér. Stačí minikanón nabít kuličkami, zacílit a vystřelit

Stejně tak je pro všechny generace malý dělostřelecký trenažér, kde si každý může vyzkoušet střelbu z kanónu na obránce hradu. Minikanón se nabije kuličkami, zacílí se a vystřelí. Historické prameny udávají, že Švédové tenkrát k hradu přitáhli s dvaaosmdesáti děly.

Hrad Sovinec je ve správě bruntálského muzea. V rekonstruovaných prostorách jsou instalovány expozice o historii objektu. Vystoupat můžete také na hradní věž a obhlédnout poutavou krajinu sovineckého přírodního parku.