Pod pražským parkem, ve kterém dovádějí děti, je ve skále protiatomový kryt
Protiatomový kryt Bezovka v podzemí pražské Parukářky na Žižkově byl vybudován v padesátých letech minulého století. Vede do něj pět přístupových chodeb. Komplex je vybaven vlastním zdrojem elektřiny, vody a vzduchotechnikou.
Je součástí integrovaného záchranného systému a po metru je krytem s největší kapacitou v Praze. Část prostor v současnosti slouží jako hudební klub, lezecká stěna a muzeum.
„Hlavní vchod do protiatomového krytu chrání čtyřtunové pancéřové dveře. Do podzemí vede točité schodiště s 84 schody. Výškový rozdíl je asi16 metrů,“ popisuje průvodce krytem Ivan Gálik.
Bunkr byl vyhlouben pomocí těžké techniky přímo do skály. Měl vydržet explozi vzdálenou 500 až 600 metrů. Komplex počítal s úkrytem asi pěti tisíc lidí. Dnes by se jich do něj vešlo jen dva a půl tisíce. Jak je to možné, když se vnitřní prostory nijak nezměnily? Změnily se však normy. V minulosti se počítalo s půl metrem prostoru na člověka, dnes je to jeden metr.
Do krytu jedině s průvodcem
V jedné části krytu je umístěna expozice, součástí které jsou originální předměty z dané doby – tedy plynové masky, výstroj a vybavení Československé lidové armády, protichemické obleky, dozimetry, radiometry a jiné měřicí přístroje, uniformy, vlajky, odznaky, armádní zásoby, plakáty, fotografie, knihy, noviny a publikace spojené s tématem civilní ochrany a obdobím studené války.
Navštívit bunkr můžete pouze s doprovodem v rámci pravidelných exkurzí nebo si objednat individuální termín. Nejkratší prohlídkovou trasu zvládnete za 45 minut, prohlédnete si prostory bunkru a dozvíte se vše podstatné o jeho historii a využití.
Můžete si ale vybrat i trasu spojenou s obhlídkou okolí a výstupem na vrch Svatého Kříže, s rozšířeným dějepisným výkladem a podobně. Kapacita jedné prohlídky je 20 osob.
Podrobnosti najdete na www.bunkr-bezovka.cz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Bezosova svatba je symbolem toho, co je ve světě špatně.‘ V Benátkách se protestuje proti jejímu konání
-
Babiš a Nagyová nemohou být zproštěni viny. ‚Dokazování neumožňuje jiný závěr,‘ píše vrchní soud
-
Po vlně veder přijdou opět bouřky s kroupami, varují meteorologové. Vysoké teploty se ale v týdnu vrátí
-
ONLINE: Írán porušil klid zbraní, tvrdí Izrael s tím, že zastavil další útok. Tamní režim to v médiích popírá