Pod pražským parkem, ve kterém dovádějí děti, je ve skále protiatomový kryt
Protiatomový kryt Bezovka v podzemí pražské Parukářky na Žižkově byl vybudován v padesátých letech minulého století. Vede do něj pět přístupových chodeb. Komplex je vybaven vlastním zdrojem elektřiny, vody a vzduchotechnikou.
Je součástí integrovaného záchranného systému a po metru je krytem s největší kapacitou v Praze. Část prostor v současnosti slouží jako hudební klub, lezecká stěna a muzeum.
„Hlavní vchod do protiatomového krytu chrání čtyřtunové pancéřové dveře. Do podzemí vede točité schodiště s 84 schody. Výškový rozdíl je asi16 metrů,“ popisuje průvodce krytem Ivan Gálik.
Bunkr byl vyhlouben pomocí těžké techniky přímo do skály. Měl vydržet explozi vzdálenou 500 až 600 metrů. Komplex počítal s úkrytem asi pěti tisíc lidí. Dnes by se jich do něj vešlo jen dva a půl tisíce. Jak je to možné, když se vnitřní prostory nijak nezměnily? Změnily se však normy. V minulosti se počítalo s půl metrem prostoru na člověka, dnes je to jeden metr.
Do krytu jedině s průvodcem
V jedné části krytu je umístěna expozice, součástí které jsou originální předměty z dané doby – tedy plynové masky, výstroj a vybavení Československé lidové armády, protichemické obleky, dozimetry, radiometry a jiné měřicí přístroje, uniformy, vlajky, odznaky, armádní zásoby, plakáty, fotografie, knihy, noviny a publikace spojené s tématem civilní ochrany a obdobím studené války.
Navštívit bunkr můžete pouze s doprovodem v rámci pravidelných exkurzí nebo si objednat individuální termín. Nejkratší prohlídkovou trasu zvládnete za 45 minut, prohlédnete si prostory bunkru a dozvíte se vše podstatné o jeho historii a využití.
Můžete si ale vybrat i trasu spojenou s obhlídkou okolí a výstupem na vrch Svatého Kříže, s rozšířeným dějepisným výkladem a podobně. Kapacita jedné prohlídky je 20 osob.
Podrobnosti najdete na www.bunkr-bezovka.cz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Agrofert vyhrál soud o dotaci, kterou musel vrátit. ‚Právo na peníze to nezakládá,‘ tvrdí ministerstvo
-
‚Ukrajinci doufají, že se Trump naštve.‘ Cestu k příměří hatí blafování, Putin odmítá ústupky
-
Vojtěchův návrat potvrzen. Exministr půjde do voleb a je opět kandidátem ANO na ministra zdravotnictví
-
Jak se žije v okupovaných částech Ukrajiny? Bez ruského pasu lékař nemocného neošetří