Pokud máte sklony k alkoholismu, nekupujte si alkoholické nápoje domů
Po alkoholu možná v příštích dnech sáhnou především ti, kteří se budou během Vánoc cítit opuštěni nebo budou alkoholem řešit rodinné problémy. Malá dávka nám nemůže uškodit. Jde ale o to, jak dlouho daný člověk udrží ve své konzumaci onu „malou dávku“. Závislost přichází plíživě, ani si ji neuvědomíte.
Jedním z problémů dnešní společnosti je zvýšená konzumace alkoholu. Důvody jsou různé, za vším mohou být i osobní problémy nebo odbourávání stresu. Především je to ale nejdostupnější společenská droga, jejíž efekt je v počátku velmi bagatelizován. Více méně všeobecně platí názor, že „kdo se nenapije, je divnej“.
Alkohol může na chvíli pomoci, ale problém je, když si na něj začínáme zvykat. A navíc je diskutabilní, co je to „malá dávka“? Pro někoho jedno pivo, pro někoho deset piv. Závislost přichází plíživě, ani si jí neuvědomíte. Často si postižení lidé myslí, že mají pití pod kontrolou a řeknou, že mají pití pod kontrolou.
Sklenička vína nebo jeden „šláftrunk“ na noc nemusí být ještě problém. Zbystřit pozornost byste ale měli, pokud svůj oblíbený alkoholický nápoj potřebujete i během dne, a musíte si ho za každou cenu dopřát, abyste se cítili dobře.
Alkoholismus u pacientů začíná nejčastěji v mladém věku
Čím nižší je věk konzumace alkoholu, tím dříve se člověk při nižší dávce zkonzumovaného alkoholu propije do závislosti. Člověk musí být proto velmi obezřetný už v mladém věku, když se s alkoholem seznamuje.
Často také řešíme alkoholem své problémy. Na chvíli to pomůže, ale o to horší je „probuzení do reality“. Problémy je nutné skutečně řešit, ovšem nikoliv tím, že sáhneme po láhvi. Varování je především pokud konzumace stoupá například během roku nebo šesti měsíců, kdy začínáme s jednou skleničkou a postupně už potřebujeme dvě, tři a více. V tu chvíli je nutné být opatrný a uvědomit si, že se postupně dostáváme do závislosti.
Krátkodobé abstinence, které již nelze dodržet
Varováním je, když bez alkoholu vůbec nemůžeme vydržet. Takovou menší kontrolou naší závislosti může být předsevzetí, že měsíc budeme abstinovat. Stačí vydržet alespoň týden.
Pokud to zvládneme, alkohol pro nás ještě není vážný problém a nemusíme se ho zcela zříkat. V opačném případě je nutné si uvědomit, že se se závislostí už potýkáme a máme našlápnuto k tomu, abychom se stali skutečnými alkoholiky. Pak je rozumné pokusit se plánovaný měsíc abstinence prodloužit na celý rok nebo na doživotí, popřípadě vyhledat odbornou pomoc.
Nekupujte si alkohol domů
Problém alkoholismu se nevyhýbá ani ženám, které jsou navíc citlivější a alkohol na ně mnohem rychleji a intenzivněji působí.
V současnosti je také velký problém omezení provozu restaurací a barů. Paradoxně totiž lidé v restauraci nebo v baru vypijí méně, protože popíjení je spojené i se společností a družným hovorem. Dnes si lidé více kupují alkohol domů a mnohem rychleji se tak dostávají do závislostí.
Nadcházející svátky a případné problémy, kdy zůstaneme buďto sami nebo naopak řešíme rodinné problémy, jsou do určité míry rizikovým obdobím, kdy se může začínající závislost ještě zhoršit. Říká se, že alkohol může být někdy i lékem. To je sice pravda, ale jedná se o malou dávku jednou za den. Pokud tyto malé dávky potřebujete několikrát za den abyste se cítili dobře, je na místě zbystřit pozornost a popíjení co nejdříve omezit. Dříve než bude pozdě.
Související
-
Komplikace se žlučníkem nepodceňujte a zjistěte, jaká jídla vám dělají potíže
Problémy se žlučníkem mohou být rodová dispozice, ale nejčastěji souvisí s přejídáním nebo se stresem. Při podrážděném žlučníku se pak cítíte těžce a nafouknutě.
-
Zánět slepého střeva se nesnažte utlumit studenými obklady. Jedinou spolehlivou léčbou je operace
Zánět slepého střeva je nejen bolestivý a nepříjemný, ale při zanedbání může přejít až do života ohrožující zdravotní komplikace.
-
Mezi osvědčené babské rady při virózách patří především studený nebo olejový zábal
Pokud začnete cítit, že na vás „něco leze“, nejlépe uděláte, pokud místo okamžité návštěvy lékaře, zkusíte s nemocí zabojovat nejdříve sami.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.