Pracovitějšího kluka jsem neviděl, vysekl Radkovi Štěpánkovi poklonu jeho první profesionální trenér
Bývalý profesionální tenista i trenér Radek Štěpánek byl svěřencem trenéra a bývalého československého tenisty Jaroslava Navrátila dva roky. Jak na tuto spolupráci vzpomínají a měli někdy chuť to zabalit?
Radek Štěpánek byl svěřencem Jaroslava Navrátila, když přestoupil do Prostějova, ale poznali se dřív. „Poprvé jsme se viděli v Přerově, když Jaroslav hrál ještě aktivně. Takže ho znám asi od svých deseti let.“
Radek se v profesionálním tenise pohyboval v letech 1996–2017, kdy velkolepě ukončil kariéru v pražské O2 Aréně. Rozloučit se s ním přišly sportovní hvězdy jako André Agassi, Jaromír Jágr nebo tenisová jednička Novak Djokovič, kterého chvíli dokonce trénoval. „Ale jediný, na čem jsme se shodli, bylo to, že se neshodnem,“ říká Radek. „Ale šrámy to nezanechalo a každého, kdo (na rozlučku) přijel, si vážím. Byly to obrovský emoce, ale krásná tečka za vším, co jsem na kurtech prožil.“
Trenér Jaroslav Navrátil byl na rozlučce také. „Já když končil s tenisem, tak jsem šel s pár klukama na pivo. Ale já tak úspěšný nebyl a Radek si takovouhle rozlučku zasloužil. Navíc je to strašně pracovitý kluk. Když ke mně přišel, tak měl fakt úplně špatnej forehand. Ale pak byl jeho zbraní. A hrál vždy celou hru a měl strašnou předvídavost,“ vyzdvihuje Radkovy přednosti Jaroslav. „Jsem velice rád, že jsme se poznali, pracovitějšího kluka jsem neviděl.“
Radka taková reakce dojala: „No já z toho mám husí kůži. Byl přísnej, ale bez toho žádný trenér neuspěje. Táta mě něco naučil, ale viděl, že mě musí poslat dál, protože když rodič trénuje vlastní dítě, tak je to vždycky složitý. A táta měl v tomhle neuvěřitelnej nadhled. A pro mě to byla první zkušenost s profesionálním přístupem.“
Rodinné zázemí je důležité
Radek měl obrovskou podporu rodiny. „To je prakticky to nejdůležitější,“ potvrzuje Jaroslav. „Měl jsem štěstí v těchhle rodičovských koloniích a neměl jsem s rodiči problém. Domácí pohoda je důležitá, hlavně na psychiku,“ dodává trenér a Radek si uvědomuje: „Já mám bráchu, který se vlastně kvůli mně musel dvakrát stěhovat, měnit školu, kamarády. Moc si toho vážím.“
Sám má tříletou dceru Stellu, o které říká, že přišla v pravý čas už srovnané hvězdy. „Neumím si představit, že bych domů přišel unavenej, šel si odpočinout, pak dcerku překročil a běžel na další trénink. Nebo naopak bych začal šidit tréninky. Vím, že někde bych chyběl.“
Náhrada za tenis
Radek tenis sleduje a občas rád zajde na kurt, ale víc se našel v golfu. „Hodně mi nahrazuje tenis. Ta profesionální část tenisu v mým srdci skutečně skončila a neměl jsem potřebu se na kurty vracet. Ale vím, že kdybych začal chodit častěji, tak se mi v hlavě zase začne hlásit ta soutěživost. Takže návštěvu kurtu udržuju s odstupem,“ vysvětluje Radek a dodává: „Golf se hraje proti hřišti, a než jsem na to přišel, tak jsem hole párkrát zahodil.“
Jaroslav golf nehraje, je spokojený jako trenér a ví, že se musí udržovat v kondici. „Roky utíkají, tak musíme vzdorovat těm mladým, nemůžu mít 120 kilo,“ směje se.
Chuť to zabalit přišla jednou
Sportovcům se nevyhýbají zdravotní problémy a zranění. Radek Štěpánek si užil své s krční páteří. „Bylo to v roce 2006 po Wimbledonu. Necítil jsem pravou ruku a trvalo to šest měsíců. Po náročných rehabilitacích jsem se vrátil a po pěti týdnech jsem byl zase mezi třicítkou hráčů světa. Ale bylo to těžký. Nastavil jsem zrcadlo sám sobě a zjistil jsem, co dělám špatně, kde tomu tenisu nedávám to, co mám a uvědomil jsem si, že bez tenisu bych být nechtěl.“
Jaká je v té době role trenéra? „Když má hráč zdravotní problémy, je důležitá hlavně psychická podpora,“ říká Jaroslav, který sám musel ukončit kariéru kvůli problémům s loktem.
Může uspět i hráč, který nemá podporu v rodině a rodiče kladou větší důraz na studium? Proč si Novak Djokovič vybral za trenéra zrovna Radka Štěpánka a proč Radek říká Jaroslavovi Kápo? Poslechněte si v pořadu Slavné dvojice.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.