Pramen v Chotouni objevil prý svatý Prokop. Od té doby nikdy nevyschl ani nezamrzl

Pramen v Chotouni objevil prý svatý Prokop. Od té doby nikdy nevyschl ani nezamrzl
Je mnoho studánek s chutnou a zdravou vodou, případně s půvabným okolím. V Chotouni u Kolína ve středních Čechách ale najdete studánku, která vás navíc vrátí do naší dávné historie. Podle legendy ji objevil slavný český patron svatý Prokop, zakladatel Sázavského kláštera. V Chotouni se narodil kolem roku 978.
K objevení pramene se váže zajímavá legenda. Svatý Prokop se narodil ve Svatoprokopském dvoře, který souvisí s kostelem sv. Prokopa a chotouňským náměstím. Když bylo jedno léto sucho, vyšel malý Prokop z rodného domu, zapíchl klacek do země, ze které hned vytryskl pramen.
Místní studánku Prokopku od té doby plní vodou. A místní ji považují dokonce za léčivou. V 16. století zde údajně bývaly i lázně, ve kterých se vodou z Prokopky léčil zrak. Vedlejší budově se díky tomu říká „V lázních“.
Studánka v Chotouni je navíc unikátní tím, že za dobu svojí existence nikdy nevyschla ani nezamrzla. Má totiž stálou příjemnou teplotu. Obec pravidelně vodu kontroluje a dělá její rozbory. Je kvalitní a čistá a lidé se k ní sjíždí z širokého okolí.
Samotný pramen je schovaný pod podstavcem barokní sochy sv. Prokopa z roku 1708. Z tohoto místa v zemi se voda odvádí do samotné nádrže, kde si ji můžete pohodlně nabrat.
Na podstavci sochy je záhadný původní nápis, který se zatím nikomu nepodařilo rozluštit – SPPPPP. A tak si tu místní vymysleli svoji vlastní veselou verzi, co podle nich zkratka znamená: „Svatý Prokop přinesl panu Pacotovi pivo“. Pod nápisem je vyobrazen sv. Prokop, který má v pravé ruce kříž, před ním je pluh a dva zapřaženi čerti, kteří orají – přesně tak, jak praví Sázavská legenda.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Co přinese Trumpovo ultimátum? Putin má větší plány než jen válku, obává se Rádio Svobodná Evropa
-
Novináři se podívali na údajné vazby Kremlu v Polsku. Následovaly výhrůžky, soudní spory i pokuta
-
‚Hrozba pro národní bezpečnost.‘ Moldavsko nevpustilo europoslance Dostála ze Stačilo! do země
-
Snaží se fašismus o comeback? Americký filozof nabízí deset bodů, jak to poznat