Při sázení muškátů do truhlíku je důležitý kvalitní kořenový bal. Hnojit je možné tak za dva týdny

15. duben 2025 14:00

Největší audioportál na českém internetu

Muškáty za oknem udělají spoustu parády | Foto: archiv Tomáše Prouzy

Při sázení muškátů do truhlíku je důležitý kvalitní kořenový bal. Hnojit je možné tak za dva týdny

Balkón obalený květy muškátů, to je určitě sen mnohých z nás. A protože právě teď je ten správný čas začít truhlíky osazovat, zajeli jsme si pro rady ke zkušenému zahradníkovi Jiřímu Havlovi.

Muškáty jsou ideální květiny pro truhlíky zavěšené na oknech a balkónech. Mají rády slunce a při dobré péči se mohou odměnit bohatým kvetením. Základem je určitě kvalitní sadba, ideálně vypěstovaná zkušeným zahradníkem.

Do čtyřiceticentimetrového truhlíku stačí zasadit tři sazenice s kvalitním kořenovým balem

V každém případě je důležitý kořenový bal. Když je sazenice dobře prokořeněná, dobře se v truhlíku uchytí. „Do čtyřicítky truhlíku stačí tři dobře prokořeněné rostlinky,“ říká zahradník Jiří Havel a ukazuje sazenici s kořenovým balem o průměru dobrých deset centimetrů.

Důležitý je samozřejmě kvalitní substrát, do kterého muškáty zasadíme. Specializované obchody nabízejí speciální substrát pro muškáty, možné je ale samozřejmě využít i univerzální substrát. A kdo má možnost, namíchá si svůj vlastní s kompostem. „To je ideál. Jsou v tom živiny a nemusí se tam tolik dosazovat kupovaná hnojiva,“ říká Jiří Havel s tím, že je třeba zeminu prosít, aby nebyla moc těžká. „Kupte si pytlík toho substrátu a přimíchejte.“

Zahradník Jiří Havel

Na dno truhlíku je třeba nasypat drenáž. Poslouží dobře štěrk, písek nebo keramzit. „Nejlépe ještě položit zbytek netkané textilie, aby se drenáž neucpávala.“ Výška drenáže je závislá na velikosti truhlíku, od dvou do pěti centimetrů. Květiny mají rády vzdušnou zeminu, proto při sázení příliš nepěchujeme a nezapomínáme na alespoň dva centimetry místa pro zálivku.

Po osázení je třeba truhlík prolít vodou, a s další zálivkou počkat do proschnutí. Kvetení samozřejmě pomůže hnojení. S tím je dobré začít nejdříve po dvou týdnech od osázení – ve chvíli, kdy se květiny uchytily.

Opět, podobně jako v případě substrátu, existují hnojiva přímo určená pro muškáty. Podle zahradníka Jiřího Havla ale postačí i hnojivo univerzální. „I domácí. Když mají lidi slepice, namíchají si to. Musí se dát pozor, aby to kytku nespálilo.“

Poslechněte si v Hobby magazínu.