Ač sama handicapovaná, organizuje pobyty pro lidi s dětskou mozkovou obrnou. Kateřina za to získala Cenu veřejnosti a jede dál
Kateřina Maxová z Mladé Boleslavi se narodila před jednapadesáti lety s nemocí zvanou dětská mozková obrna. „Jsem chodící, ale špatně chodící, mám špatné ruce a mám špatnou řeč,“ vysvětluje. Přesto se snaží pomáhat dalším lidem s dětskou mozkovou obrnou. A protože už od osmnácti jezdila na pobyty pro tělesně postižené a líbilo se jí tam, dnes sama, jako předsedkyně spolku nazvaného DMO pobyty, takové pobyty organizuje.
„Oslovujeme firmy a oslovujeme i různé nadace,“ popisuje Kateřina shánění financí na realizaci pobytů. A protože mluvit pro ni není jednoduché, asi si dokážete představit, jak náročné je telefonovat. „Po telefonu je to na dlouhý lokte,“ nezastírá. A tak zkouší zavolat jednou, po půl hodině podruhé a odpoledne potřetí. Když je oslovený člověk vstřícný, pošle mu mailem materiály o spolku i pobytech, které organizuje. Se zástupci firem se také setkává osobně, aby vysvětlila, o jaké pobyty se jedná a komu jsou určené.
Vysvětluje, že jsou to rehabilitační pobyty pro dospělé lidi s dětskou mozkovou obrnou. Pobyty, které mimo jiné nabízejí možnost pobavit se s přáteli, přijít na jiné myšlenky, zasmát se, vyzkoušet nové věci, ale také zkusit hledat cestu k samostatnosti. A rodiny, které se jinak starají o svého člověka s handicapem denně po celý rok, si tak mohou na pár dnů odpočinout.
Katčiným úkolem je vytipovat lokalitu pro pobyt, zajistit akce během pobytu, najít osobní asistenty pro účastníky, kteří je potřebují a hlavně: na to všechno sehnat finance.
Kateřina Maxová pravidelně zajíždí do Prahy za spolupracujícími organizacemi a také do parlamentu, kde s dalšími kolegy usiluje o zlepšení podmínek pro handicapované, ale i pro pečující, většinou rodiče. Ví, že pro obě strany je situace nelehká.
Kateřina nedávno získala hlavní cenu, Cenu veřejnosti, v projektu nazvaném Cena Jiřího Flekny, který oceňuje aktivní lidi s handicapem. „Jsem nesmírně ráda a děkuju vám,“ říká Kateřina Maxová, která si ocenění velmi váží.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.