Projděte se areálem Pražského hradu po stopách českých králů a císařů
Pokud vstoupíte do areálu Pražského hradu od západu, potkáte se s upomínkou na jednoho z nich. Z I. na II. nádvoří projdete totiž Matyášovou branou. Dokončena byla asi v roce 1614 za vlády císaře Matyáše I., jehož jméno nese. Před branou se tehdy nacházel hradní příkop, který odděloval Pražský hrad od dnešního Hradčanského náměstí, a budovy správce pokladu a zbrojnice.
Během tereziánských přestaveb Hradu byla původně volně stojící brána zakomponována do nových křídel. Zároveň byl zasypán hradní příkop a zbourány budovy před branou. Tak vznikl dnešní čestný dvůr a slavnostní mříž, oddělující I. nádvoří od Hradčanského náměstí.
Královský palác stojící na III. nádvoří Hradu využívala česká knížata a králové až do poloviny 16. století, tedy do doby Rudolfa II. Pro něj byl palác nepohodlný. Jako člověk renesančního typu toužil po komfortnějším bydlení. Proto začal budovat své vlastní obytné prostory. Vznikly takzvané letní pokoje, ve kterých císař bydlel.
Královský palác se změnil v úřadovny, částečně i ve skladiště. Ale Vladislavský sál nikdy nepřestal plnit svou reprezentační úlohu. Bylo to místo, kde se konaly korunovační hostiny, holdy české šlechty panovníkovi, dokonce i rytířské jezdecké turnaje. Dnes je sál vyžíván pro reprezentační shromáždění o státních svátcích, slavnostní zasedání Parlamentu ČR a podobně.
Kroky králů a císařů často mířily i do monumentální stavby – katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Základní kámen gotické katedrální podoby chrámu byl položen před 670 lety – 21. listopadu 1344. Vlivem složitých okolností – společenských, politických i historických – se jej však podařilo dostavět až v roce 1929.
Vstup do katedrály je možný od 9 do 16, v neděli od 12 do 16 hodin. Poslední návštěvník smí vstoupit dvacet minut před koncem otevírací doby. Bez zakoupené vstupenky se můžete pohybovat v bezplatné zóně. Placená prohlídka vede katedrálou po určené trase. Vstupenku koupíte v informačním středisku. Hrobka českých králů je však z technických důvodů trvale uzavřena.
Areál Pražského hradu je v zimní sezoně přístupný od 6 do 23 hodin. Prohlédnout si můžete Starý královský palác, expozici Příběh Pražského hradu, Baziliku sv. Jiří, Zlatou uličku s věží Daliborkou, Obrazárnu Pražského hradu, Prašnou věž, Rožmberský palác, Katedrálu sv. Víta, Velkou jižní věž katedrály, Expozici Svatovítský poklad, výstavní objekty – Jízdárnu Pražského hradu, Císařskou konírnu nebo Tereziánské křídlo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
V Praze se srazil vlak s lokomotivou, podle prvních informací je sedm lehce zraněných
-
Zející mokvavé rány Krnova: povodně odkryly střeva města, sčítat volby tu budou možná potmě
-
Za útoky na tisíce členů Hizballáhu mohly výbušniny v pagerech. Ukryl je tam Mosad, tvrdí média
-
ONLINE: Třetí povodňové stupně hlásí jižní Čechy a jižní Morava. Lužnice by neměla ohrozit města