Projeďte se historickým centrem Prahy nostalgickou tramvajovou linkou č. 91
V roce 1991 byla u příležitosti stého výročí Jubilejní zemské výstavy v Praze Holešovicích zavedena do provozu tramvajová linka číslo „91“. Vyjížděla od holešovického Výstaviště a zase se k němu zpátky vracela. Cestující usedali do historických vozů a kochali se krásami Prahy. A svézt se s ní mohou i dnes.
Po současné trase jezdí nostalgická linka, jak se jí také říká, od roku 1993, kdy bylo otevřeno Muzeum Městské hromadné dopravy v pražských Střešovicích. Odtud vyjíždějí historické soupravy tramvají na svou pravidelnou trať centrem města o víkendech a svátcích, a to od dubna do listopadu.
Letos vede trasa Nostalgické linky těmito místy: Vozovna Střešovice – Brusnice – Pražský hrad – Královský letohrádek – Malostranská – Malostranské náměstí – Hellichova – Újezd – Národní divadlo – Národní třída – Lazarská – Vodičkova – Václavské náměstí – Jindřišská – Masarykovo nádraží – Náměstí republiky – Dlouhá třída – Nábřeží Kapitána Jaroše – Strossmayerovo náměstí – Veletržní – Výstaviště Holešovice.
Přistoupit můžete kdekoliv, ale nejvýhodnější je nastoupit hned na první zastávce, abyste toho viděli a slyšeli co nejvíc. Jízdenku si koupíte za 35 korun, zvýhodněnou za 20 korun, ovšem nikoliv v automatu, ale jako za starých časů – u pana průvodčího. Ten vám jízdní doklad v průběhu cesty proštípne kleštičkami. Jízda trvá zhruba 35 minut.
„Nejstarší vůz, kterým se na Nostalgické lince můžete svézt, má evidenční číslo 240 a je z roku 1908. Je na něm nezřetelnější rukopis architekta Jana Kotěry, který pražským tramvajím dal tvář. A ta nejnovější je T3 z roku 1962,“ říká vedoucí jednotky Historická vozidla pražského dopravního podniku Milan Pokorný.
Jízdní řád Nostalgické linky najdete na webových stránkách www.dpp.cz.
V průběhu celého roku si pro slavnostní příležitost můžete historickou tramvaj pro vyhlídkovou a okružní jízdu pronajmout i mimo stanovený jízdní řád.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Tureček: Zatím v Sýrii vidíme ukázkové předání moci. Jsem ale skeptický, jak to dopadne
-
Situace v Sýrii se může velmi rychle zvrtnout ve válku, jasné není vůbec nic, upozorňuje politolog
-
ŽIVĚ: Olomouc vede nad vedoucím týmem ligy pražskou Slavií 1:0. První poločas skončil
-
ONLINE: Evropské státy musí platit své účty, uvedl Trump. Zavázat se k setrvání USA v NATO nechce