Psychiatr Karel Nešpor: I vězeň v kriminále je v myšlenkách svobodnější než člověk propadlý závislosti

8. únor 2022

„Dobrý a střízlivý den, vážení přátelé,“ pozdravil posluchače špičkový psychiatr v závislostech a zarytý abstinent Karel Nešpor. Prozradil, kdy on sám byl nejblíž závislosti a proč se nemá používat označení alkoholik.

Emeritní primář mužského oddělení závislostí Psychiatrické nemocnice Bohnice Karel Nešpor se zabývá léčením návykových nemocí od roku 1984. Tolerance alkoholu je podle něj nula. Popisuje to na vlastním zážitku: „Když jsme jako studenti sjížděli Lužnici, tak jsme si každý večer dali v hospodě jedno pivo. A když jsem se vrátil ke studiu, tak jsem večer najednou na to pivo dostal chuť. To jsem byl asi nejblíž závislosti. Překvapila mě ta rychlost, jak si člověk navykne. To pivo jsem si nedal, a tak jsem unikl závislosti.“

Covid jako příležitost k abstinenci

Konstatuje, že v Bohnicích mají pořád plno a v covidové době se to zase tolik nezměnilo, i když statistiky jsou rozporuplné. „Budete se divit, ale spotřeba alkoholu dokonce lehce klesla. Spíš ti, co pili před covidem, začali pít ještě víc, a ti, co byli dbalí svého zdraví, třeba i přestali, takže došlo k jisté polarizaci.“

Faktem ovšem je, že mezi důležité orgány pro imunitu patří játra, která jsou taktéž klíčová pro odbourávání alkoholu. „Pokud musí odbourávat alkohol, tak jejich schopnost vytvářet protilátky je nižší. „Lidé, kteří nadměrně pijí nebo kouří, proto snadněji covid chytí. Takže covid je skvělá příležitost začít abstinovat.“

Síla bažení

Alkoholismus je nemoc, ale o člověku závislém na alkoholu se podle Karla Nešpora nemá mluvit jako o alkoholikovi. „Je to nepřesné, těch stádií je několik. Abstinence je jasná, pak následuje pití s nízkým rizikem. Takový člověk riskuje, ale ne tak moc. Následuje pití s vysokým rizikem – to se časem něco stane, buď něco zdravotního, nebo úraz. Dalším stádiem je škodlivé pití, to už má člověk třeba nemocná játra, to už se právě něco stalo,“ vysvětluje primář.

Poslední stádiem je závislost, kdy nastává ztráta svobody a alkohol zachvacuje i myšlení. Jeden ze znaků závislosti je bažení. „Člověk není schopen myslet na něco jiného. I vězeň v kriminále si může myslet, na co chce, ale pokud je uchvácené myšlení, tak už myslí jen na ten alkohol. A bažení zhoršuje paměť i výkonnost. Záleží také na síle bažení: slabě bažící debil by na tom mohl být lépe než silně bažící inženýr.

Podle něj jsou dvě nejdůležitější věci: střízlivost a úsměv! Karel Nešpor je zároveň velkým propagátorem léčby smíchu. „Poprvé jsem se s touto technikou setkal už v šestnácti letech. Přijela sem jedna jogínka a ta nás naučila například techniku ‚smích s rozzářenýma očima‘.“

Alex Mynářová a Karel Nešpor

V rozhovoru názorně předvedl břišní smích a popsal, jak na něj. Zkuste si ho také. Je rozdíl mezi závislostí muže a ženy? A proč o workholicích říká, že nejsou pracovití? Poslechněte si v pořadu Alex a host.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.