Rady, jak si užít Vánoce bez hasičů. Dávejte pozor na svíčky, prskavky i rozpálený olej při smažení
Vánoční atmosféru nám kromě ozdobeného stromku, cukroví nebo pohádek navodí taky třeba zapálené františky, svíčky nebo prskavky. Zároveň bychom ale měli být opatrní, kde je zapalujeme a v žádném případě od nich neodcházet. Teď pro vás máme pár tipů, na co si dát pozor, aby Vánoce proběhly v klidu a pohodě a nemuseli jste místo povídání s příbuznými volat pojišťovně.
K nehodě a následnému požáru může dojít třeba při smažení štědrovečerní večeře. Stačí chvilka nepozornosti, proto hasiči ve videu na youtubovém profilu připomínají, že rozpálený hořící olej vodou určitě neuhasíme, právě naopak: „Požár oleje nebo tuků musíme uhasit zamezením přívodu vzduchu. Nejlépe plechem nebo pokličkou, nezapomeňte také vypnout používaný spotřebič.“
Vždy volat hasiče a pozor na svíčky a prskavky
Pokud se lidé do podobné situace dostanou a požár uhasí, tak i přesto je dobré hasiče na místo zavolat. „Vy byste správně ze zákona měli ke každému požáru přivolat hasiče. Byť tam nemusí přijet jednotka, ale přijede tam hasičský vyšetřovatel, sepíše to s vámi a ono je to vždycky lepší. Protože můžou zkontrolovat, jestli tam není nějaké skryté ohnisko třeba v digestoři, jestli se to nedostalo někam dál. I pro tu pojišťovnu, protože se nám stává, že lidé přes Vánoce nezavolají hasiče, pak v lednu nahlásí pojistnou událost a potřebují od nás nějaké potvrzení, že tam opravdu došlo k požáru. Pak se to zbytečně komplikuje, protože už to uklidí a my tam nedokážeme potvrdit ten požár,“ vysvětluje mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.
Další výstraha pak platí pro zapalování svíček na adventních věncích. Ne všechny jsou k tomu určené a mají sloužit jen jako dekorace. Když už je ale lidé zapálí, tak dál od hořlavých věcí jako jsou závěsy, měli by je mít stále pod dohledem a případně hlídat i dovádění domácích zvířat v jejich okolí. Podobně jako svíčky ale můžou být nebezpečné i prskavky.
„To je takový ten omyl, že si lidé myslí, že ta prskavka ten stromek nezapálí, ale opravdu ho zapálit může. Ročně v Praze evidujeme kolem pěti, šesti případů, kdy od prskavky začne hořet stromek. Je to opravdu velmi nebezpečné, ten požár se nedá uhasit, to je prostě rychlost, tři, čtyři vteřiny a máte dvoumetrové plameny doma v obýváku. My radíme okamžitě opustit ten prostor, zavolat hasiče a dostat ty lidi ven.“
Jak ale Martin Kavka dodává - vánoční atmosféra se svíčkami, prskavkami a kaprem nebo řízkem na pánvi není zakázaná. Jen je důležité být ostražití, předvídat a být rozumní.
Co dělat v případě požáru
- Pokud dojde k požáru, je nutné zachovat klid. Nejprve zachraňujte život a zdraví své a svých nejbližších, teprve potom zachraňujte majetek.
- Požár co nejdříve oznamte hasičům prostřednictvím tísňové linky 150 či 112.
- Pokud se v hořícím objektu nachází více osob, včas varujte ostatní a snažte se jim pomoci dostat do bezpečí.
- Při pohybu v zakouřeném prostoru se držte při zemi a dýchací cesty si chraňte navlhčenou textilií.
- Jestliže je to možné, snažte se požár uhasit nebo zabránit jeho dalšímu šíření. Využijeme k tomu hasicí přístroj případně hydrant na chodbě apod. Elektrické přístroje je nutné před hašením vypojit z elektřiny. Elektrické přístroje se nikdy nehasí vodou ani pěnovými hasicími přístroji.
- Každý požár, i uhašený vlastními silami, je nutno bezodkladně nahlásit hasičům a do příjezdu vyšetřovatele požárů nic neuklízet. Za neohlášení požáru hrozí občanům pokuta až do výše 25 000 Kč. Bez potvrzení o požáru a jeho příčině pojišťovny nemusí vyplatit pojistné plnění nebo mohou výrazně krátit.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Dnešní konzervativní levice převzala řadu témat pravice z 90. let. I proto jsem levičák, říká Bobošíková
-
Kauza Dozimetr: Dovhomilja zaplatí dva miliony, Nemhrah tři. Soud schválil dohody o vině a trestu
-
Kejval obhájil pozici předsedy Českého olympijského výboru. Získal 82 ze 126 hlasů
-
Procházková: Amerika nechce mír jen tak. Jednání o Ukrajině se změnila na kšeft