Řeka Svratka pramení pod Fryšavským kopcem na Vysočině. Vytéká z rašeliniště
Řeka Svratka je dlouhá skoro 174 kilometrů. Protéká Brnem, vlévá se do ní Dyje a ústí do Novomlýnské nádrže na jižní Moravě. Svratka pramení v lesích Žďárských vrchů na Vysočině, kousek od obce Cikháj. Je to ale ten pravý pramen?
Z Cikháje vede modrá turistická značka na rozcestí, kde směr ukazují dřevění myslivci v životní velikosti. „Je to místní atrakce. Jeden ukazuje do Cikháje a jeden na Fryšavský kopec,“ říká ředitel destinační agentury Koruna Vysočiny David Štěpánek.
Právě pod Fryšavským kopcem pramení řeka Svratka. Není to klasická studánka, ale malé jezírko v rašeliništi, u kterého stojí kamenný pomníček s nápisem. Ten kromě současného názvu řeky uvádí i její původní jméno Švarcava. „Vychází to z německého slova schwarz, černá, temná,“ dodává David Štěpánek.
Jak už to tak ale bývá, řeky mívají pramenů několik a zvlášť u známých toků spolu ta místa soutěží. V souvislosti s pramenem Svratky se jako místo uváděla Stříbrná studánka na Žákově hoře. Vedle studánky stojí mnohem větší kamenný pomník, než je ten u Cikháje. Nápis na něm říká, že na tomto místě, u pramene Svratky, byla v roce 1970 vyhlášena Chráněná krajinná oblast Žďárské vrchy. Slavnostního okamžiku se tehdy zúčastnil prezident Ludvík Svoboda. A to byl zřejmě důvod, proč se na tomto místě mluvilo o prameni Svratky. Sem totiž mohli prezidenta pohodlně přivézt.
Velice zajímavá je celá oblast Žákovy hory. Ta je totiž přírodní rezervací s prvky pralesa. „Jedná se převážně o jedlobukový les,“ doplňuje David Štěpánek. Vede tudy i naučná stezka, která je dlouhá 2,6 kilometru.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.