Rozhlednu na Velkém Lopeníku hlídá tajemná postava tamních kopců. Bílý Karpat

Na rozhlednu Velký Lopeník nás zavedl její správce Antonín Polehňa
Hora Velký Lopeník je se svými 911 metry nad mořem druhým nejvyšším vrcholem Bílých Karpat. A stejně jako nejvyšší vrch Velká Javořina se nachází přesně na hranici České republiky a Slovenska. V roce 2005 si na jeho vrcholu postavili obyvatelé obcí Lopeník, Březová a Nová Bošáca půvabnou rozhlednu s výhledem do širokého okolí.
Dřevěná rozhledna stojí na kamenném podstavci, měří 22 metrů, má 101 schodů a nabízí úžasný kruhový výhled. „Lidé se můžou podívat na velkou část Bílých Karpat, uvidí i Chřiby, při dobré viditelnosti také Hostýnské a Vizovické vrchy, Beskydy, Pálavu a dokonce až Jeseníky. Na slovenské straně jsou vidět Strážovské vrchy nebo Malá Fatra. A dole samozřejmě okolní vesnice,“ vyjmenovává Antonín Polehňa, který je už sedm let na rozhledně správcem.
Rozhledna na Velkém Lopeníku je otevřená celoročně. Několikrát do roka se u ní scházejí lidé z okolí. Na jaře a na podzim společně s duchem místních kopců, s Bílým Karpatem, který ji symbolicky odemyká a zamyká. V červenci pak při přátelském setkání Čechů a Slováků.
Na kopec k rozhledně se dostanete několika cestami. Buď po modré turistické značce ze slovenské Nové Bošáce, nebo ze dvou stran po zelené – od Mikulčina vrchu nebo od Strání či Březové. Na tyto turistické trasy je možné navázat různými dalšími cestami. My jsme zvolili cestu z Lopeníka, která začíná u malého parkoviště nad obcí. Zpátky z rozhledny jsme se vydali delší trasou a navázali od Malého Lopeníka na žlutou turistickou značku po takzvané Zlatné cestě.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka