Sobotní Noční linka: Co na srdci, to na jazyku
Jak často máte chuť říct pravdu? Kolik pravdy je příliš mnoho, když jde o citlivá témata? Jaká byla největší pravda, kterou jste kdy někomu vpálili a litovali toho? Jak dokáže zničit vztahy „pravda“?
Jak by vypadal svět, kdyby všichni skutečně říkali, co mají na srdci? Jak byste reagovali, kdyby vám někdo řekl všechno, co má na srdci, bez filtru? Je lepší být upřímný, nebo si raději nechat některé názory pro sebe? Jak zvládáte, když někdo jiný nemá zábrany a říká, co má na jazyku? Je lepší zalhat, když víte, že pravda někomu ublíží? Kdy jste naposledy přehnali upřímnost a museli se omlouvat?
„Co na srdci, to na jazyku“ je téma, které se točí kolem odvahy a nebezpečí upřímnosti. Tento výraz označuje lidi, kteří říkají to, co si skutečně myslí, bez ohledu na to, jaké to může mít následky. I když upřímnost bývá ceněna, někdy je hranice mezi pravdou a bezohledností tenká. Otázkou je, zda by měl každý vždy říkat vše, co má na srdci, nebo zda je lepší některé věci zamlčet, aby se předešlo zbytečným konfliktům a zraněním. Upřímnost může být osvobozující, ale také bolestivá pro toho, kdo ji slyší. Na druhou stranu, lži, byť nevinné, mohou vytvořit iluzi, která dlouho nevydrží. Toto téma zkoumá, kdy je lepší říct pravdu, kdy mlčet, a jak lidé snášejí přímou, nekompromisní zpětnou vazbu od druhých.
Na vaše příběhy se v dnešní Noční lince z Prahy už teď těší Honza Macoun.
Volat do studia můžete na telefonní číslo 731 800 900 nebo psát na e-mail linka@rozhlas.cz, případně využijte webový formulář www.rozhlas.cz/linka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.