Soud řeší vinu kapitána přívozu, který se loni na Slapech potopil
Okresní soud v Příbrami řeší loňskou nehodu přívozu na Slapech. Obžalovaný je kapitán, který vzal na palubu víc lidí, než mu povolovaly bezpečnostní limity.
Majitel a provozovatel přívozu výletníky vozil přes vodu 21 let. Jenže loni v červenci jich při poslední jízdě vzal na palubu asi padesát, přestože kapacita mu povolovala maximálně 33 lidí.
Na Slapech se ten den konaly závody lodí a podle některých místních mohly na vodě udělat větší vlny. Taky ty prý mohly nehodu částečně způsobit. Nikomu z cestujících se ale nic nestalo.
Kromě kapitána soud předvolal taky asi 20 svědků, jsou to právě pasažeři, kteří byli na palubě, když se přívoz začal potápět.
Už koncem března uznala soudkyně majitele přívozu vinným. Vyměřila mu pětiletou podmínku, pětiletý zákaz činnosti a navíc taky odškodné pro dva cestující. O 14 dní později ale se proti takzvanému trestnímu příkazu odvolal státní zástupce, a tak se soud k nehodě vrací už v klasickém řízení.
Za trestný čin obecného ohrožení mu hrozí až pětiletý trest.
Nejposlouchanější
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Česko vyhrálo arbitráž s JCDecaux a nemusí platit 550 milionů korun, uvádí ministerstvo financí
-
Siniaková s Townsendovou ovládly Roland Garros. Pro Češku je to jedenáctý titul v ženské čtyřhře
-
ONLINE: Ruský dron zasáhl sklad jaderného odpadu u Černobylu. ‚Mimořádně ohavné,‘ napsal Zelenskyj
-
Nová hrozba pro životní prostředí. Zaorávání toxických látek do zemědělské půdy, varuje vnitro