Staří Římané v olomoucké čtvrti Neředín skutečně byli. Dokládají to archeologické výzkumy
Podle pověsti město Olomouc založil sám Gaius Julius Caesar a dal mu i jméno: zkomolením slova Juliomontium údajně vznikl název Olomouce.
Ať už je pravda jakákoli, archeologické výzkumy dokládají, že staří Římané na tomto území skutečně byli. Během markomanských válek za císaře Marka Aurelia v letech 166–180 po Kristu se předsunutý oddíl Římanů dostal až na střední Moravu, aby zde pacifikoval místní germánské kmeny.
Jednotka římské armády v těchto místech vybudovala dočasný opevněný, takzvaný pochodový tábor, ze kterého kontrolovala okolí, cesty i brod přes řeku Moravu. V olomoucké čtvrti Neředín se podařilo objevit část opevnění tábora pocházejícího ze stejného období jako známý nápis na skále v Trenčíně.
Toto místo bylo v minulosti důležitým bodem a patrně i křižovatkou cest spojujících sever a jih. Jako upomínka dnes stojí u olomouckého Ústředního hřbitova památník v podobě symbolu římského milníku, tedy kamenného sloupu, jaké staří Římané umisťovali podél cest v pravidelných rozestupech a opatřovali je nápisy s informacemi o vzdálenosti k různým cílům.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka