Šumavská řeka Vydra vymodelovala svým dravým tokem působivé kamenné mísy a hrnce
Řeka Vydra je právem jedním ze symbolů překrásné šumavské přírody. Voda tu po mnoho let houževnatě a usilovně formovala krajinu, až z ní vymodelovala údolí plné žulových balvanů, obřích hrnců a viklanů.
Proces opracovávání kamene silou vody, kamení a písku i nadále pokračuje. Na nejkrásnějším úseku Vydry mezi Antýglem a Turnerovou chatou je tak stále co objevovat.
A kde vlastně Vydra pramení? Řeka jako taková nikde. Pouť vody začíná vysoko v šumavských kopcích a v rašeliništích. Voda pomalu stéká a z malých potůčků se postupně stávají větší a větší. Ještě nad Modravou se pak vlévají do Roklanského a Modravského potoka. A z Modravy už teče řeka jménem Vydra.
Kousek za Králováckým dvorcem Antýgl se k ní ještě stihne přidat Hamerský potok. Vydra jako taková měří asi jen dvanáct kilometrů. Spolu s Křemelnou se níž po proudu mění v řeku Otavu.
Miliony let se tu formují balvany z velice tvrdých hornin – žuly a ruly. Mají za tu dobu krásně oblé tvary. Nejzajímavější útvary – obří hrnce – musíte sice trochu hledat, ale jejich objevení stojí za to. Kamení, písek a voda tu vytvořili úchvatná jezírka a mísy. A vytváří je vlastně i dál. Nejlépe je to vidět hlavně na jaře při tání sněhu, kdy je v řece mnohem víc vody. Mezi velkými balvany se točí voda spolu s kamením, a tím pokračuje hloubení dál.
Nad Vydrou se tyčí Panna, Baba, Mnich a Poslední zub
O kousek dál po proudu řeky se před vámi na levém břehu zničehonic objeví impozantní skalní útvary. V cestopisech se o nich píše jako o viklanech, na místě se dočtete, že se jim říká hrádky a odborně se jmenují tory. Vznikly mrazovým zvětráváním, tedy za pomoci vody a mrazu. Jsou to několik desítek metrů vysoké ostré jehlany majestátně vystupující z údolí Vydry.
Jednotlivé útvary mají i svá jména: Panna, Baba, Mnich a Poslední zub. Možná Vás při putování údolím Vydry napadnou i další názvy. Romantických zákoutí a zajímavých míst je tu víc než dost. Jen nezapomeňte, že jste na území Národního parku Šumava a ten má svá přísná pravidla.
K tomu nejkrásnějšímu se na Vydře můžete dostat po několika značených trasách například ze Srní nebo z Modravy. Samotná stezka Povydří vede po pravém břehu řeky. Stezka je dostatečně široká a je určená pouze pro pěší. Cyklistům je na ní vjezd zakázán. Nehrozí Vám tak žádná srážka s rozjetým kolařem.
S ohromnými balvany v údolí řeky Vydry si naštěstí nedokázali poradit ani naši předci před téměř sto lety. Naléhavou potřebu splavování dřeva z šumavských lesů jim kazila právě obrovskými kameny posetá část řeky. Nakonec problém, k naší radosti, vyřešili výstavbou Vchynicko-tetovského plavebního kanálu a to nejkrásnější z šumavské Vydry zachovali pro další generace.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Nechci vypovídat, slyšely soudkyně se žalobkyní v kauze pardubického advokáta. Přesto se dál ptaly
-
Česko zvládne výpadek ropy z ruské Družby. Máme zásoby a fungují dodávky z Itálie, uklidňuje expert
-
‚Natolik závažné, že to nelze ignorovat.‘ Piráti na magistrátu volají po akci v kauze rekordních odměn
-
‚Když spatří pohyb, okamžitě zaútočí.‘ Civilisté z Chersonu jsou obětí ruské dronové kampaně