Symbolem Úval je koupaliště uprostřed lesa ze 40. let, říká ředitel Národního muzea Michal Lukeš

13. květen 2022

Michal Lukeš se narodil v Praze na Žižkově. Gymnázium vystudoval v Říčanech, kam ze Žižkova dojížděl. A protože si střední Čechy oblíbil, přestěhoval se do nich před pár lety natrvalo. Dnes žije v Úvalech na Praze-východ, o kterých říká, že jsou krásným městem v zeleni, vzdáleným od ruchu velkoměsta jenom pár minut.

Michal Lukeš začal v Národním muzeu pracovat hned po gymnáziu, jako dokumentátor. Sice z něj pak na chvíli odešel a vystudoval v mezičase historii na Filozofické fakultě. Ale pak se na popud svého bývalého šéfa přihlásil do konkurzu na generálního ředitele této významné instituce a do Národního muzea se vrátil.

Protože pracuje na jednom z nejrušnějších míst Prahy, na Václavském náměstí, řekl si, že bydlet by chtěl někde v klidu. A v zeleni. A tak se s manželkou přestěhoval do Úval. „Úvaly jsou město v zeleni a zároveň je to místo v těsném doteku Prahy, hned za Klánovickým lesem,“ říká o svém současném bydlišti Michal Lukeš.

Památek podle něj sice v Úvalech moc není, ale mají tam krásný viadukt lidově nazývaný Devět kanálů, který je památkou zapsanou na seznamu Národního památkového ústavu.

„Ovšem naprosto jednoznačným symbolem Úval je koupaliště, které bylo postaveno někdy ve 40. letech. Je v zalesněném prostoru, což mu dodává úžasnou atmosféru. Před pár lety bylo navíc kompletně opraveno. Je to vyhlášené koupaliště, kam jezdí lidé z okolí i z Prahy,“ popisuje Michal Lukeš.

Klánovický les je opředený legendami

Pavel Vítek a Michal Lukeš

Kromě toho je v Úvalech i spousta rybníků, v těch se ale koupat nedá. Na kopci nad městečkem se tyčí také rozhledna Vinice, ze které je krásný výhled téměř na celé střední Čechy. A pak mají v Úvalech ještě jednu zajímavost. Menhiry. „To je taková moje ostuda. U těch jsem se ještě nikdy nebyl podívat,“ přiznává historik.

Krásný je podle něj blízký Klánovický les, který je navíc opředený legendami. „Myslím, že se spekulovalo o tom, jestli známí Petrovští loupežníci nebyli právě z Klánovického lesa. Ale každopádně je to krásné místo pro procházky, kde se dá relaxovat a můžete tam klidně strávit i celý den,“ dodává Michal Lukeš.

Jak vzpomíná na svoje gymnaziální studia v Říčanech a na jaké expozice zve dnes do nově opravené budovy Národního muzea v Praze, se dozvíte při poslechu celého pořadu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.