Temnou barvu Černého jezera způsobuje pyl z jehličnatých stromů, který se na dně jezera ukládá už statisíce let

Temnou barvu Černého jezera způsobuje pyl z jehličnatých stromů, který se na dně jezera ukládá už statisíce let
Černé jezero je naše největší jezero a na Šumavě zároveň největší karové ledovcové jezero. Najdete ho ve výšce 1008 metrů nad mořem. V jeho názvu se doslova odráží barva hladiny.
Temnou barvu způsobuje pyl z jehličnatých stromů, který se na dně jezera ukládá už statisíce let. Vrstva usazenin se odhaduje až na devět metrů. Samotné jezero je až 40 metrů hluboké.
Tajemností krajiny se nechali inspirovat třeba Jan Neruda se svou Romancí o Černém jezeře nebo Antonín Dvořák svým cyklem Ze Šumavy.
Chránit území Černého i nedalekého Čertova jezera se rozhodl už roku 1911 tehdejší majitel pozemků Vilém Hohenzollernský na podnět německého botanika doktora Hugo Konwentze. V roce 1933 se jezera stala součástí národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero.
Mezi jezery probíhá hlavní evropské rozvodí. Prakticky to znamená, že vodu z Černého jezera odnese Vltava a Labe do Severního moře a paradoxně vody z Čertova jezera odplaví Dunaj až do Černého moře.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.