TIPY NA VÍKEND: Den středočeského fotbalu v Mnichově Hradišti nebo Silmet Rally Příbram
Užijte si víkend s našimi tipy na zajímavé akce.
Den středočeského fotbalu v Mnichově Hradišti
v sobotu 27. června
První ročníka Superpoháru SKFS, ocenění pro nejlepší i otevření historické tribuny.
Fotbalisté z celých středních Čech zamíří v sobotu 27. července 2024 do Mnichova Hradiště. V areálu Mnichovohradišťského SK se uskuteční Den SKFS, svátek fotbalu, během nějž budou rozdána ocenění za uplynulou sezónu, představena historická tribuna v areálu MSK zrekonstruovaná v minulém roce a samozřejmě také svedena atraktivní fotbalová utkání.
Program bude zahájen v 11 hodin prvním zasedáním VV SKFS v novém fotbalovém ročníku
2024/2025. Ve 13 hodin bude následovat utkání domácího týmu MSK a Dolnobousovského SK. V 15 hodin pak odstartuje hlavní část programu – vyhlašování a oceňování nejlepších střelců, týmů, hráčů jednotlivých krajských soutěží, ale také rozhodčích a delegátů.
Na slavnostní chvíle naváže oficiální představení zrekonstruované tribuny MSK, na jejíž obnovu poskytl Středočeský kraj 400 tisíc korun, město Mnichovo Hradiště 100 tisíc korun a 150 tisíc vynaložil místní klub. Jedinečná dřevěná tribuna z roku 1939 se představí v nové kráse a nechá zavzpomínat na doby dávno minulé. Její historii připomene panelová výstava, jejíž součástí bude řada archivních fotografií i informace o dokumentech z válečného období, které byly během rekonstrukce pod dřevěnými sedadly nalezeny.
Atraktivní novinkou, kterou 2. ročník Dne SKFS přináší, je Superpohár SKFS. V něm poprvé změří síly vítěz Krajského přeboru Středočeského kraje (TJ Ligmet Milín) s vítězem Poháru SKFS (SK Rapid Psáry). Rozhodně je, nač se těšit. V mužstvu Milína bude k vidění řada bývalých ligových hráčů (Václav Kadlec / Sparta Praha, Marek Štěch / Sparta Praha, Jan Kvída / FK Příbram, Ondřej Mazuch / Sparta Praha, FK Teplice a další), součástí zápasu bude předzápasové, poločasové i pozápasové studio a celý mač bude na šest kamer v přímém přenosu vysílat sportovní televizní kanál SportyTV. Vítěz zápasu získá putovní trofej.
Více ZDE
ABBAcz revival
26. 7. 19:00 Regionální muzeum v Jílovém u Prahy, nádvoří
Na vlně popového revivalu se návštěvníci svezou na nádvoří jílovského muzea při hudebním večeru skupiny ABBA cz. Tři hodiny živého hraní, taneční choreografie, originálních kostýmů a samozřejmě nesmrtelných hitů.
Vstupenky jsou v prodeji na pokladně muzea nebo na GoOut.
Více ZDE
Silmet Rally Příbram
26. a 27. 7.
První ročník příbramské rally se konal v roce 1979. Od té doby se stal tradičním automobilovým závodem. Každoročně se koná v Příbrami a láká tisíce fanoušků motoristického sportu. Trať závodu vede krajinou Příbramska a divákům nabízí atraktivní podívanou.
Více ZDE
Léto na drezíně, Střezimíř
28. 7.
Pro milovníky netradičních zážitků a romantiky opuštěných železničních kolejí přichází i letos v létě jedinečná nabídka - zážitkové jízdy pákovými drezínami pod názvem „Léto na drezíně“. Pojďte se vydat za dobrodružstvím na nejvýše položeném nádraží na bývalé dráze císaře Františka Josefa a užít si nezapomenutelnou projížďku manuálně poháněnými turistickými drezínami Vlašťovka a Dvojka.
Více ZDE
Jděte do Prčice po celý rok
oblast Toulava, celoročně
Turistická oblast Toulava představila nové dálkové pěší a cyklotrasy s názvem „Jděte do Prčice po celý rok“.
Stezky vedou ze tří měst v regionu Toulava - z Tábora, Milevska a Sedlčan do hlavního města českých pochodů Sedlce-Prčice. Dohromady se jedná o 5 pěších tras a 3 cyklookruhy.
Cílem je ukázat krásnou krajinu Jistebnické vrchoviny, okolí Milevska a Sedlčanska celoročně. Celková délka tras je přes 150 km a stezky využívají stávajícího značení Klubu českých turistů. Turisté mohou vidět místa, jako je vyhlídka z vrcholu sjezdovky Monínec, Skanzen Vysoký Chlumec, Klášter Milevsko a další.
Více ZDE
Kutnohorské léto
do 30. 8. Kutná Hora a okolí
Kutnohorské léto, festival netradičních prohlídek památek a dalších zajímavostí ve městě a okolí, se koná již po šestnácté. Kutnohorské léto je celoprázdninový festival s podtitulem Jeden den nestačí.
Těšit se můžete na noční prohlídky Sedlecké katedrály nebo kostnice, chrámu sv. Barbory, netradiční prohlídky kláštera sv. Voršily, na letní výstavy v galerii GASK nebo na noční prohlídky či produkce na zámku Kačina. Do programu je zapojen i Vlašský dvůr.
Více ZDE
Dobrá vlna - Mělník
do 8. 9. 2024
Mělnické kulturní centrum a galerie Ve Věži zvou na výstavu textilní výtvarnice Ivany Urbánkové. V ručně tkaných tapisériích se objevují běžné až banální motivy z našeho každodenního života.
Leckdy groteskní výjevy zachycují mezilidské vztahy a situace, ve kterých se člověk ocitá. Geometricky stylizované figury jsou opakovány donekonečna, pravidelnost opakování je však pouze zdánlivá... Dobrá vlna, název, který výstava nese, to není jen materiál, z něhož autorka své originální gobelíny tvoří. Vtip a pobavený nadhled, ale zároveň autorčino laskavé pochopení pro člověka s jeho slabostmi i radostmi totiž spolehlivě na dobrou vlnu naladí každého návštěvníka. Plzeňská rodačka Ivana Urbánková, držitelka několika prestižních ocenění za uměleckou textilní tvorbu, žije a svá díla tvoří v Olešné u Hořovic.
Za návštěvu stojí i samotná budova mělnické Pražské brány, v níž má galerie Ve Věži své sídlo. Gotická věž, která střežívala vstup do města, je nejstarší dochovanou součástí městského obranného systému. Prohlídku výstavy zpříjemní i zdejší kavárna v prvních třech patrech věže.
Unikátním zážitkem je i obsluha hostů v patře pomocí zdejšího domácího ručně kovaného výtahu, který přiveze objednávku přímo doprostřed stolu.
Více ZDE
Za pověstmi Českého ráje a Pojizeří
Nedělní pohádková dopoledne na zámku Mnichovo Hradiště do 25. 8.
10:15 a 10:45 dětské prohlídky zámku s průvodkyní v dobovém kostýmu s vyprávěním pověsti "O dvou zakletých rytířích".
11:30 loutkové představení v konírně v zahradě zámku:
28.7. "Robinson" – loutkoherec Ruda Hancvencl
4.8. "Kluci z pohádek aneb O Smolíčkovi pacholíčkovi a O Budulínkovi" – loutkoherec Jirka Polehňa
11.8. "Pohádky o pejskovi a kočičce" – divadlo Na Židli
18.8. "O zvířátkách" – loutkoherec Ruda Hancvencl
25.8. "Pletené pohádky" – divadlo Čmukaři
Více ZDE
Smetanovou stezkou 2024
různá místa středních Čech
Klub českých turistů představuje druhý ročník pěší trasy, která vás provede krásnou krajinou a zároveň vás zavede po stopách českého hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Akce nabízí čtyři různě dlouhé trasy pro všechny milovníky přírody a hudby.
**35 km: Lysá nad Labem – Milovice – Všejany – Jivák – Chudíř – Jabkenice – Loučeň**
Pro ty, kteří mají rádi výzvy a chtějí prozkoumat širší okolí, je tato trasa ideální. Povede vás přes malebná městečka a přírodní rezervace, přičemž si užijete nezapomenutelný pohled na krajinu.
**25 km: Mladá Boleslav – Chlum – Vinařice – Dobrovice – Jabkenice – Loučeň**
Střední varianta trasy je vhodná pro ty, kteří chtějí užít si pestrou kombinaci historie, kultury a přírodních krás. Města Mladá Boleslav a Dobrovice přidají do vaší cesty další zajímavé zastávky.
**11 km: Loučeň – Jabkenice – Chudíř – Loučeň**
Pro ty, kteří upřednostňují kratší výlet, ale stále chtějí zažít krásu přírody a historie, je tato trasa skvělou volbou.
**6 km: Okruh okolím Loučeně**
Ideální pro rodiny s dětmi nebo ty, kteří preferují kratší procházky. Tato trasa vás zavede do okolí Loučeně a umožní vám objevit krásy tohoto malebného regionu.
Výlet po stopách Bedřicha Smetany nabízí nejen fyzickou aktivitu, ale také možnost vnímat hudební dědictví velikého skladatele v kontextu nádherné přírody. Připojte se k této jedinečné akci a objevujte krásu českého venkova spojenou s uměleckým dědictvím.
Více ZDE
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.