TIPY NA VÍKEND: Historická slavnost Napoleonika na zámku Loučeň nebo Máslovické dýňování

15. říjen 2021

Tradiční Máslovické dýňování se koná v sobotu 16. října od 13 hodin. Ve stejný den vzdá Loučeň poctu padlým vojákům z napoleonských válek. Na zámek se sjedou vojska tří císařů. A další tipy na akce a výlety ve Středočeském kraji a Praze od pátku 15. do neděle 17. října. 

Máslovické dýňování

Obec Máslovice všechny srdečně zve ke strávení příjemného odpoledne v rámci Máslovického dýňování. Čeká na vás nejen zdobení a vyřezávání dýní, strašidýlek a skřítků, ale také pohádkově strašidelný les. A pro labužníky nebudou chybět originální dýňové pochoutky.

Dýně můžeme různě zdobit

Tradiční Máslovické dýňování se  koná v sobotu 16. října od 13.00 hodin. Program je opět bohatý. Kromě vyřezávání a zdobení dýní se budou vyrábět i dýňová strašidýlka, skřítci a také lampióny a světýlka.

Návštěvníci si na místě mohou zakoupit dýni (nebo přinést vlastní) a vyřezávat či jinak zdobit. Lektoři na pomoc i materiál na zdobení jsou k dispozici. Doporučujeme si vzít s sebou nůž na vyřezávání a polévkovou lžíci. Soutěž o nejlepší dýně ve třech kategoriích. V průběhu odpoledne hry a soutěže pro děti. Dýňové občerstvení na místě – slané a sladké. Soutěž pro jedlíky v pojídání dýňové speciality. Od půl páté pohádkově strašidelný les pro malé děti.

Součástí odpoledne je i řada soutěží a her pro děti včetně soutěže o nejzajímavější dýni. A od 16:15 je pro ty nejmenší připraven pohádkově strašidelný les a po setmění se děti starší osmi let mohou vydat stezkou přes strašidelný les.

A chybět samozřejmě nebudou dýňové pochoutky a dýňové suvenýry. Rozhodnete-li se strávit říjnové odpoledne v Máslovicích nezapomeňte si s sebou vzít nůž na vyřezávání a lžíci.

Více zde.

Napoleonika na zámku Loučeň

Napoleonské dny na zámku Loučeň

Loučeň vzdá poctu padlým vojákům z napoleonských válek opravou jejich památníku a rekonstrukcí slavné bitvy u Hüningenu. Zve všechny milovníky vojenské historie, ale také loučeňské patrioty k připomínce, sice méně známé, ale slavné historie našich předků.

Městys Loučeň si 16.10.2021 připomene hrdinství loučeňského knížete Karla Aloyse Fürstenberga a jeho vojáků v první části napoleonských válek v oblasti Porýní.

Přeneseme se do let 1796/97, kdy rakouská vojska bojují na mnoha místech v francouzskými revolučními vojsky. Jedním z hlavních velitelů spojeneckých vojsk je majitel loučeňského panství Karl Aloys kníže Fürstenberg, který zasvětil celý svůj život vojenské službě pro habsburského císaře. Bitva u Hüningenu probíhala 26. 10. 1796 – 5. 2. 1797 a dopadla pro císařské zbraně vítězně. Svou udatností se proslavil sám polní maršál Fürstenberk a také jeho vojáci z řad poddaných loučeňského pantví. Mnoho z nich, ale v této daleké zemi padlo a kníže jim nechal postavit pomník, který se dnes vrátí na své místo v původním stavu a pravě jim bude věnována tato vzpomínka.

Ve druhé bojové ukázce pokročíme o několik let historie k městečku Stockach u Bodamského jezera, kde se 25. března 1799 střetla vojska Habsburské monarchie vedené arcivévodou Karlem a Francie vedené maršálem Jeanem-Baptistou Jourdanem. V bitva skončila vítězně pro habsburské zbraně, ale za cenu vysokých ztrát. V bitvě padl také loučeňský knížepán, jeden z nejlepších rakouských vojevůdců, polní maršál Karl Aloys Fürstenberg. Jeho vdova nechala několik metrů od památníků jeho padlých vojáků "Helma", zřídit jeho pomník. Nad hrobem polního maršála se v srpnu 1813 sešli rakouský císař František, ruský car Alexandr a pruský král Fridrich Vilém. Po plukovní slavnosti se spojenecká vojska vydala vstříct jedné z nejdůležitějších bitev moderní Evropy - Bitvě národů u Lipska.

Program slavnosti

Na Loučeň se sjedou vojska tří císařů, rakouská, ruská a francouzská

11:00 slavnostní pochod městysem Loučeň

12:00 Komentovaná rekonstrukce bitvy u Hüningenu v zámeckém parku

14:30 Komentovaná rekonstrukce bitvy u Stockachu

16:30 -17:30 Průvod k pomníku Helma

17:30 Slavnostní odhalení pomníku Helma

Speciální hrané kostýmované prohlídky zámku

Zámeckými komnatami Vás provede osobně Jeho Jasnost Karel Aloys polní maršál kníže Fürstenberg s manželkou Alžbětou Alexandrinou rozenou princeznou Thurn-Taxis.

Více zde 

Další víkendové tipy:

Pátek 15. října

Výstava fotografií Jiřího Jirouška je ke zhlédnutí v Informačním středisku ve Svatém Janu pod Skalou v budově bývalé fary, podívat se na ni můžete vždy od pátku do neděle od 10 do 16 hodin. Podívaná to bude přímo nebeská, Jiří Jiroušek své snímky totiž pořizuje z motorového paraglidu. Jeho fotografie tak mají okouzlující atmosféru výšek, ranních mlh a slunečních paprsků. I proto výstava nese název Český kras z ptačí perspektivy.

Louňovice pod Blaníkem vás zvou na dnešní koncert k poctě Jana Dismase Zelenky, který se koná v sále místního zámku. Od sedmi večer tu vystoupí Pražský barokní soubor. Zazní kompozice světových mistrů, především Jana Dismase Zelenky, ale taky díla od Johanna Sebastiana Bacha nebo Antonia Vivaldiho. Půl hodiny před koncertem, tedy v půl sedmé, se uskuteční pietní akt u pomníku Jana Dismase Zelenky, který byl českým skladatelem, jedním z nejvýznamnějších komponistů období vrcholného baroka.

Divadelní zpracování slavného muzikálového filmu Pomáda dnes uvede Divadlo Kalich v Praze. Pomáda patří mezi nejdéle uváděné tituly v muzikálové historii, byla přeložena do 37 jazyků a zhlédlo ji více než 5 miliónů diváků v různých koutech planety. Muzikál slibuje taneční show plnou nestárnoucích hitů, energie, romantiky a humoru. Tak hoďte dnes v sedm večer starosti za hlavu a přijďte se pobavit. Pomáda je zkrátka klasika, která nezklame.

Kvítko z čertovy zahrádky bylo od roku 1925 nedělní humoristickou přílohou významného deníku České slovo, které vycházelo už od roku 1907. Osmistránková nedělní příloha obsahovala kreslené vtipy a humorné povídky. V roce 1925 se stal jejím redaktorem Josef Lada. Ten do přílohy jednak sám přispíval, ale taky vybíral vtipy a obrázky jiných známých ilustrátorů humoristů. Díla můžete obdivovat třeba dnes v Památníku Josefa Lady v Hrusicích. Otevřeno je od středy do neděle od 9:00 do 16:30.

Jak se měří svět - je název výstavy, která v Národním technickém muzeu v Praze prezentuje historické i současné dalekohledy, teodolity, námořní sextanty, pomůcky na tvorbu map a navigační stanice GPS. Mezi dvou stovkou prezentovaných předmětů najdete hned několik unikátů, například zrcadlový sextant z majetku Napoleona I. Výstavu doprovázejí barvité příběhy z historie. Přijďte se podívat třeba mezi 9. a 18. hodinou, kromě pondělí je otevřeno denně.

Celovečerní dokumentární film Karel přináší ojedinělý pohled do soukromí Karla Gotta. Režisérka Olga Malířová Špátová s ním natáčela po dobu celého jednoho roku a díky upřímné otevřenosti slavného zpěváka vznikl nezvykle osobní až intimní pohled na jeho život. „Nesmí to být nuda“, přál si Gott. A tak dokumentu nechybí nadhled a humor. Přijďte na Karla Gotta zavzpomínat od půl osmé večer do kina ve Slaném.

Sobota 16. října

Přijďte dnes na Farmářské trhy na Palackého náměstí v Kralupech nad Vltavou.
Máte tak poslední možnost v tomto roce zažít přátelskou sousedskou atmosféru a zásobit se čerstvými nejen lokálními produkty od osvědčených trhovců, navíc za tónů živé hudby. V nabídce nebude chybět ovoce a zelenina, pečivo, uzeniny, sýry, domácí sirupy a marmelády nebo rukodělné výrobky. Stánky navštivte mezi půl osmou ranní a pravým polednem. 

Cítíte se být v dobré kondici? Vyražte dnes na komentovanou vycházku Za humna Benešova. Tu vám v rámci mezinárodního dne archeologie nabízí Muzeum Podblanicka. Sraz je v 9 hod ráno u vchodu nádražní budovy v Benešově. Trasa bude dlouhá 12 km a čeká na vás několik zastavení s výkladem, neminete například Konopiště, Tuškov, Chvoj a Kožlí.

Petrovice na Rakovnicku dnes pořádají drakiádu. Od dvou hodin odpoledne si na hřišti opečete buřty, vydlabete dýni a zabaví se celá rodina. V případě nepřízně počasí se akce přesune do sálu kulturního domu.

Vyndejte líčidla, připravte masky a zavítejte dnes i společně s dětmi ve dvě odpoledne do Estrádního sálu v Příbrami. Ten bude plný balónků, hudby a úsměvů. Zažijete pořádný karnevalový mejdan, který potrvá až do 18 hodin. A společnost vám udělá klaun Hugo, který si přichystal plno zábavných soutěží pro malé i ty větší. Nebude chybět ani bohatá tombola.

Naučné středisko ekologické výchovy Kladno Čabárna dnes připravilo program pro všechny generace s názvem Den stromů. Pořádá se od 9 do 13 hodin a sraz je u kapličky ve Vinařicích. Vyjdete si na Vinařickou horku za doprovodu naučného výkladu o významu stromů v přírodě a jejich využívání člověkem v minulosti a dnes. Po cestě budou připraveny i aktivity pro děti.

Vyřezávat obličeje dýním dnes můžete v Lánech na náměstí u obecního úřadu. Akce se koná od dvou do pěti odpoledne. Nejen že si vyrobíte originální dýňovou lucernu, ale připravena bude taky stezka odvahy s diskotančením plná víl a strašidel, určitě si taky pochutnáte na palačinkách a vaflích u stánku od místních dětí.

Signal festival je opět v ulicích Prahy. Světla a audiovizuální efekty v různých částech hlavního města letos pojí téma soužití člověka s přírodou, postupné překonávání pandemie a zdravější prostředí na planetě Zemi. Program nabízí 4 festivalové trasy, 3 v ulicích Prahy a jednu virtuální. Novinkou je trasa Holešovice, která doplní oblíbený Karlín a kouzelné Staré Město. Unikátní show můžete v Praze vidět až do neděle.

Neděle 17. října

Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady vás zve na výstavu jednoho z největších současných talentů sklářského oboru, Františka Jungvirta. Tento mladý muž je sklářský výtvarník, designér a malíř skla, který v současnosti studuje uměleckou vysokou školu. Ve své práci se nejčastěji vrací k nejklasičtějším odkazům českého sklářství, které spojuje s novými nápady. Ve svých dílech posouvá technické a vizuální hranice oboru. Lázeňská výstava představuje průřez z jeho dosavadní tvorby. Dnes je otevřeno od 10 do 18 hod.

Taneční odpoledne pro seniory si dnes přijďte užít do malého sálu kladenského domu Kultury. K tanci a poslechu zahraje a zazpívá od dvou odpoledne Jožka Černý.

Pavel Sedláček, rock’n‘rollová legenda, dnes pořádá jubilejní koncert ke svým nedávným 80. narozeninám. Se svou kapelou Cadillac zahraje od osmi večer v Lucerna Music Baru v Praze. Sálem zazní největší světoznámé rock´n´rollové hity.

Pavel Sedláček byl už od 50. let průkopníkem rock’n’rollu a později big beatu u nás. Jako hosté s ním dnes vystoupí i další osobnosti jako Petr Janda, Petr Vondráček, Viktor Sodoma, Karel Kahovec, Jiří Šimák nebo třeba Rosťa Pechoušek.

Máte rádi sladké? Pak vás bude lákat pozvánka do Galerie Harfa v Českomoravské ulici v Praze. Tam se ještě dnes od deseti do 17 hodin koná Čokoládový Festival. Akce je jedinečnou událostí pro všechny milovníky čokolády a cukrovinek, kteří mají chuť se pobavit, dozvědět se víc o historii této pochoutky a případně se i přiučit vaření s čokoládou.

Pocta zvěřině - zvěřinové hody, to je akce, na kterou jste zváni do Levandulového údolí v Chodouni. Na co se můžete těšit? Je toho hodně: zvěřinový guláš, zvěřinová paštika, speciality podzimu, koláče, buchty, dorty a vdolky, bramborové placky s povidly a mákem nebo třeba levandulový svařák. Kromě dobrého jídla budou připraveny také dýňové a levandulové dílny. Otevřeno od deseti do 18 hodin.

Věděli jste, že do Botanické zahrady v Praze můžete zajít taky na víno? Každou neděli se tam pořádají komentované prohlídky vinice a sklepa s malou degustací na závěr. Nakoukněte, kde zpracovávají vlastní hrozny a ochutnejte vína kompletně vyrobená přímo v Botanické zahradě. Ta spravuje vinici od roku 1995 a navazuje na její 800 let dlouhou tradici. Místní klíčové odrůdy jsou Ryzlink rýnský a Rulandské modré. Sraz je vždy v 13, 15 a 17 hodin u pokladny Kovárna v ulici Trojská. 

autoři: jmy , Denisa Hergesselová | zdroje: Zámek Loučeň , obec Máslovice
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.