TIPY NA VÍKEND: Stříbrné vánoční trhy v Lysé nad Labem nebo advent na hradě Křivoklát
Užijte si víkend s našimi tipy na zajímavé akce.
Stříbrné vánoční trhy
13. až 15. 12. Výstaviště Lysá nad Labem
Pojďte využít jedinečné příležitosti nakoupit vánoční dárky pod jednou střechou. Každý tady objeví pro své nejbližší to pravé! Dámské, pánské i dětské oděvy, šperky, doplňky, ložní prádlo, užitkové sklo a dekorace, drogerie, nebo kožená galanterie, to je jen zlomek toho, co můžete na Polabských vánočních trzích nakoupit! Těšíme se na vaši návštěvu. Chybět nebude dobrý svařák a bohatý doprovodný program.
V sobotu 14.12.2024 se můžete těšit na kulinářskou show s Markétou Hrubešovou a Jaroslavem Sapíkem.
Více ZDE
Příbramské betlémy
6.12. 2024 – 5.1. 2025
Výstava historických i současných betlémů z hornického Příbramska, letos opět na dole Vojtěch. Soudobou tvorbu reprezentuje betlém Milana Hoška, letos doplněný o nové baráčky a hornickou kapelu. V keramickém betlému Josefa Tichého a Tomáše Wilda zase můžete poznat známé stavby, tentokrát z areálu Ševčinského dolu, a rovněž březohorský kostel sv. Vojtěcha.
Více ZDE
Advent na hradě Křivoklát
7. - 15.12.
Na tradiční jarmark a ukázku řemesel zve v době adventu hrad Křivoklát. Nebude chybět Ježíškova pošta, dětské dílničky a hledání zlatého prasátka. Nejmenší návštěvníci mohou vyzkoušet historický kolotoč a přijde i Železný Zekon. Celou akci doplní flašinetářka nebo loutkové divadlo. Bude možné navštívit i hradní interiéry svým tempem a bez průvodce.
Více ZDE
Vánoce v hornickém domku
9. -20. 12. Hornický skanzen Březové hory
Ve svátečně vyzdobeném hornickém domku nahlédnete pod ruce šikovným řemeslníkům a původní vánoční zvyky a další rukodělnou tvorbu si sami také vyzkoušíte. Čeká vás pečení reliéfních perníků, zdobení perníčků, malování betlémových figurek nebo tvorba korálkových ozdob. Vžijete se tak do nálady doby před sto a více lety, kdy se hornická rodina chystala na příchod Vánoc. Ve stejném termínu bude připravena také výstava Příbramské betlémy a dále ukázka pracovního Štědrého dne, tzv. Štědrovečerní šichta odehrávající se v areálu dolu Anna ve slavnostně vyzdobené Prokopské štole.
Více ZDE
Vánoce na skanzenu Vysoký Chlumec
14. – 15. 12.
Prosincové prohlídky skanzenu Vysoký Chlumec přiblíží dobová řemesla a atmosféru lidových Vánoc v 19. a na začátku 20. století. Ve svátečně nazdobených světnicích chalup si dospělí i děti vyzkouší tradiční lidová řemesla a dovednosti a seznámí se s lidovými zvyky zimního období. Těšit se můžete na zdobení perníčků, vyřezávání betlémových figurek i předení na kolovrátku.
Více ZDE
Advent a Vánoce v Muzeu lidových staveb
skanzen Kouřim, 30.11. - 30.12.
Připomeňte si tradice adventu a seznamte se s tím, jaké obyčeje se na českém venkově udržovaly od začátku prosince do svátku Tří králů. Instalace v chalupě z Budče přiblíží atmosféru přástek s tradičním pohoštěním.
Adventní čas připomenou různé způsoby věštění a tajemné obchůzky maškar – Barborek, Ambrože a Lucek. Ve světnici domku z Krchleb se seznámíte s tradicí mikulášské nadílky a prohlédnete si také svátečně vyzdobenou světnici s prostřeným štědrovečerním stolem, stromkem, betlémem a svatoštěpánskou výslužkou pro služebnou čeleď.
Více ZDE
Více ZDE
Advent na Karlštejně a Česká mše vánoční
29.11.2024 - 6.1.2025
Vánoční atmosféru a tradice připomene adventní výzdoba Císařského paláce v rámci běžných prohlídek základního okruhu Císařská rezidence Karla IV.
V neděli 8. prosince od 17 a 19 hodin se na hradě bude konat tradiční Česká mše Vánoční J. J. Ryby, a to po dvou letech opět v Rytířském sále.
Více ZDE
Zimní víkendové prohlídky na hradě Český Šternberk
listopad, každou sobotu a neděli v 11:00 a 14:00
Hrad je pro návštěvníky otevřen i v zimních měsících, prohlídky začínají vždy v sobotu a v neděli v 11 a ve 14 hodin. Hrad Český Šternberk, který byl vystaven na ostrohu nad řekou Sázavou, zve k prohlídce, při které navštívíte 15 místností bohatě zařízených mobiliářem z různých stylových období, poznáte významné členy sternberské rodiny a nahlédnete do jejich způsobu života. Seznámíte se také s kolekcí mědirytin z období třicetileté války, která je jednou z největších monotematických sbírek grafických listů v Evropě.
Více ZDE
Příběh vánočního stromečku, zámek Loučeň
23. 11. 2024 – 23. 1. 2025
Již sedmý ročník Příběhu vánočního stromečku, letos s podtitulem Cesta kolem světa, začíná v sobotu 23. listopadu na zámku Loučeň.
Vánoční atmosféra, nazdobené stromečky i průvodci v kostýmech na vás budou čekat každý den v týdnu, včetně sobot a nedělí, až do 23. ledna 2025. Kromě prohlídek je připravena dílna, kde si můžete nazdobit vlastní ozdobu.
Více ZDE
Světelný park na Nováku
Areál Nový rybník Příbram
2. 11. 2024-12. 1. 2025
Příbram se letos stane místem výjimečné podívané. Ve volnočasovém areálu Nový rybník bude 2. listopadu otevřena výstava Světelný vodní svět, která bude probíhat až do 12. ledna 2025.
Na návštěvníky čekají nádherné světelné sochy a dekorace z desítek tisíc LED světel, rozsvěcující plochy i cesty areálu každý den od 16 do 21 hodin. Magickou atmosféru a světelné příběhy si zamilují všichni.
Více ZDE
Komentované prohlídky zámku Lány
14. prosinec 2024 –15. prosinec 2024
Pravidelné komentované prohlídky pro veřejnost na zámku Lány. Návštěvníci se seznámí s reprezentačním patrem zámku a jeho historií. Průvodci věnují zvláštní pozornost památce T. G. Masaryka a zámku Lány jako sídlu hlavy státu. Od roku 2023 probíhají na zámku Lány pravidelné komentované prohlídky pro veřejnost. Je předem ale nutné si své místo na prohlídce rezervovat on-line, termíny jsou vypsané na rezervačním webu Správy Pražského hradu.
Návštěvníci se seznámí s reprezentačním patrem zámku a jeho historií. Zvláštní pozornost je věnována památce T. G. Masaryka a zámku Lány jako sídlu hlavy státu. Prohlídky jsou zaměřeny na návštěvníky z řad českých občanů a probíhají v češtině. Zahraničním návštěvníkům jsou k dispozici psané informační texty.
Více ZDE
Jděte do Prčice po celý rok
oblast Toulava, celoročně
Turistická oblast Toulava představila nové dálkové pěší a cyklotrasy s názvem „Jděte do Prčice po celý rok“.
Stezky vedou ze tří měst v regionu Toulava - z Tábora, Milevska a Sedlčan do hlavního města českých pochodů Sedlce-Prčice. Dohromady se jedná o 5 pěších tras a 3 cyklookruhy.
Cílem je ukázat krásnou krajinu Jistebnické vrchoviny, okolí Milevska a Sedlčanska celoročně. Celková délka tras je přes 150 km a stezky využívají stávajícího značení Klubu českých turistů. Turisté mohou vidět místa, jako je vyhlídka z vrcholu sjezdovky Monínec, Skanzen Vysoký Chlumec, Klášter Milevsko a další.
Více ZDE
Smetanovou stezkou 2024
různá místa středních Čech
Klub českých turistů představuje druhý ročník pěší trasy, která vás provede krásnou krajinou a zároveň vás zavede po stopách českého hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Akce nabízí čtyři různě dlouhé trasy pro všechny milovníky přírody a hudby.
**35 km: Lysá nad Labem – Milovice – Všejany – Jivák – Chudíř – Jabkenice – Loučeň**
Pro ty, kteří mají rádi výzvy a chtějí prozkoumat širší okolí, je tato trasa ideální. Povede vás přes malebná městečka a přírodní rezervace, přičemž si užijete nezapomenutelný pohled na krajinu.
**25 km: Mladá Boleslav – Chlum – Vinařice – Dobrovice – Jabkenice – Loučeň**
Střední varianta trasy je vhodná pro ty, kteří chtějí užít si pestrou kombinaci historie, kultury a přírodních krás. Města Mladá Boleslav a Dobrovice přidají do vaší cesty další zajímavé zastávky.
**11 km: Loučeň – Jabkenice – Chudíř – Loučeň**
Pro ty, kteří upřednostňují kratší výlet, ale stále chtějí zažít krásu přírody a historie, je tato trasa skvělou volbou.
**6 km: Okruh okolím Loučeně**
Ideální pro rodiny s dětmi nebo ty, kteří preferují kratší procházky. Tato trasa vás zavede do okolí Loučeně a umožní vám objevit krásy tohoto malebného regionu.
Výlet po stopách Bedřicha Smetany nabízí nejen fyzickou aktivitu, ale také možnost vnímat hudební dědictví velikého skladatele v kontextu nádherné přírody. Připojte se k této jedinečné akci a objevujte krásu českého venkova spojenou s uměleckým dědictvím.
Více ZDE
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.