Trosky vyvřely z nitra země v třetihorách. Dva lávové sopouchy připomínají čertí rohy
V třetihorách vyvřely z nitra země na území Českého ráje dva lávové sopouchy, eroze z nich splavila měkké horniny, a tak vznikla světová přírodní rarita, která tvoří základ hradu Trosky: dvě skály – Panna a Baba.
S trochou fantazie mohou z dálky připomínat čertí rohy. Však také podle pověsti čert odnesl do pekla matku a dceru hradního pána, „pannu a babu“, které místo aby se o hrad v pánově nepřítomnosti staraly, jenom se do krve hádaly.
Hrad založil na konci 14. století majitel zdejšího panství Čeněk z Vartenberka. Čedičových skal využil jako přirozeného obranného prvku, na hřebenu mezi nimi nechal vybudovat vnitřní hrad s obytnými paláci a na obou skalách obranné věže.
Nedobytná pevnost odolala i husitským válkám. Jen v polovině 15. století se hradu lstí zmocnila loupeživá cháska a několik let odsud terorizovala okolí. Postupem času hrad ztrácel na důležitosti a panstvo pobývalo spíš na Kosti či nedaleké Hrubé Skále.
Impozantní zřícenina inspirovala mnoho romantických umělců a i dnes je vyhledávaným místem filmařů. Objevila se například ve filmu Máj nebo v pohádce Princ a Večernice.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.