Uničovský park založili před dvěma staletími c. k. dělostřelci
Uničovský městský park patří k největším v okolí. Díky své poloze blízko centra zde často hledají odpočinek i turisté přijíždějící do města. Samotný park se může pochlubit mnoha zajímavými zákoutími, které z něj dělají opravdu lokalitu s neopakovatelným prožitkem.
Historie parku v Uničově sahá až do první poloviny předminulého století. Tehdy působila v Uničově dělostřelecká posádka, které prostor parku sloužil jako cvičiště. Ve dvacátých letech 19. století se velení posádky rozhodlo vysázet na části cvičiště stromy a vylepšit tak jeho neutěšený vzhled.
K rozvoji parku přispěl okrašlovací spolek
K vojákům se záhy přidal místní okrašlovací spolek a na ploše 12 hektarů zde vytvořil park. Jeho prvním odborným garantem byl zámecký zahradník z Chudobína u Litovle, který vytvořil také síť cestiček umístěných v zeleni.
Park se stal nejen místem rekreace, ale také čilého sportovního a společenského života. Zejména v období mezi válkami. U parku tehdy fungovala nejen letní plovárna, ale také bruslařské kluziště s pavilonkem z režných cihel, kde bylo možné zakoupit čaj nebo drobné občerstvení. Stavba sloužila i mimo zimní sezónu jako klubový prostor pro německé skauty. Fotbalová hřiště byla poblíž sebe dokonce dvě, a sice českého SK Union a německého DFC. Vyskytoval se zde i tenisový kurt a hřiště pro „handball“.
Ze střelnice restaurace i oslavné seskoky padákem
Nedaleko původní budovy Střelnice, která byla přestavěna na restauraci, probíhaly společenské akce, taneční zábavy a třeba i hudební vystoupení. Kromě jiného jsou dochované zprávy, že se zde pořádaly klusácké závody a v roce 1923 byly oslavy města zpestřeny seskokem s padákem z výšky dva tisíce metrů, který bravurně vystřihl jistý Franz Pospichal.
Ze zlaté doby uničovského parku se dodnes zachovala nejen restaurace, ale také pozoruhodná stavba, jejímž autorem je místní stavitel Zdenko Vodička. Drobný cihlový altánek stojí pouze na dvou sloupech a jakoby popíral zákony zemské gravitace. Stavbu prý polír vybudoval poté, co se vsadil s místními štamgasty a věnoval ji městu při příležitosti oslav 720. výročí založení. Přes všechny peripetie stojí dodnes.
Strádání parku po II. světové válce vystřídala rekultivace v 80. letech
Park však nezažíval jen období rozkvětu. Po II. světové válce začal pustnout. V šedesátých letech dokonce v prostoru dnešního parku vznikla kalová pole, kam místní cukrovar vypouštěl odpad z výroby. Za své vzalo mnoho vzácných stromů a celá oblast se stala spíše ostudou města.
Až v osmdesátých letech zdejší radnice přistoupila k radikální úpravě parku, která pokračuje dodnes. Kromě vyčištění a úpravy zeleně zahradníci upravili také keřové patro a záhony v parku. Vznikla zde soustava rybníků a park byl prodloužen prakticky až k místnímu koupališti.
Kromě toho byly v těsné blízkosti parku vybudovány i další pozoruhodné stavby. Unikátní je zejména zdejší dopravní hřiště, které je společným dílem stavařů a studentů z brněnské zemědělské univerzity. Hřiště má překvapivě i umělé kopce a klesání a celé je ukryto v zeleni. Podobně je na tom i navazují minigolfový areál.
Jednou z posledních aktivit v uničovském městském parku je zřízení naučné stezky, která místním i turistům představí dendrologické pozoruhodnosti zdejší lokality. Dozvíte se ale něco i o zvláštnostech parku, třeba o tom, že zde rostou houby a to dokonce velmi vzácné.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Špičkový generál s nejasnou minulostí. Kim Čong-un do Ruska poslal šéfa speciálních složek
-
Udělejte daňovou reformu a 30 tisíc lidí se dostane nad hranici chudoby, navrhují ekonomové
-
‚Všichni tady chcípnete.‘ Za zapálení baru v Liberci uložil soud muži 18 let vězení
-
Dita Řepková se v prosinci stane ústavní soudkyní, její jmenování schválil Senát