V Nučicích už 20 let úspěšně funguje divadlo ŽUMPA

Žebravé UMělecké PAnoptikum neboli Ochotnický spolek ŽUMPA patří mezi nejaktivnější amatérské divadelní soubory v republice. Pravidelně se účastní soutěžních přehlídek amatérského divadla i výběrových festivalů, kde účinkuje společně s profesionály. Od uvedení první hry, kterou byla komedie nazvaná Komu zvoní mobil?, uplynulo 20 let.

Herci ochotnického spolku ŽUMPA jsou především učitelé a bývalí žáci základní školy v Nučicích a Rudné. Původně chtěli především bavit, diváky a sebe. Postupně se přerodili v opravdové divadlo, které uvádí 2 až 3 premiéry za rok a v rámci divadelní sezóny odehraje několik desítek představení.

Herec, režisér a dramaturg Jakub Pilař je členem souboru už 19 let

Zkoušejí a hrají v nučickém Lidovém domě. V předsálí, ve vitríně, které říkají Chlubítko, vystavují mnoho cen z divadelních přehlídek. Hrají i pro dětské publikum. Každoročně navíc sami pořádají výběrovou přehlídku ochotnického divadla Nučický Kahan. Letos v říjnu se uskuteční už 9. ročník. Z Nučického Kahanu se za posledních několik let stala jedna z největších kulturních akcí regionu.

Členové souboru také natáčejí rozhovory s amatérskými divadelníky a tvůrci, které publikují ve formě podcastu nazvaného Ochotníci na vlnách. V posledních letech se někteří členové souboru stali členy Amatérské divadelní asociace. Díky tomu se v Lidovém domě v Nučicích konají setkání režijní školy Amatérské divadelní asociace, která má za cíl seznámit amatérské tvůrce s teoretickými pravidly divadelní tvorby.

Chlubítko, vitrína s cenami

K výročí souboru vyšla publikace mapující jeho dvacetiletou historii. Na více než 150 celobarevných stranách najdete vše o éře účinkování souboru. Hlavní částí publikace je Deník sepsaný členy souboru, který je vtipnou osobní zpovědí ochotnických herců.

Kolik aktivních herců ŽUMPA má, jak to zní v sále, kde hrají a zkoušejí a čím v začátcích osvětlovali scénu? Poslechněte si v reportáži.

Jeviště v Lidovém domě v Nučicích
Spustit audio