V pražském domě U Kamenného zvonu se možná narodil Karel IV.

Domem U Kamenného zvonu nás provedla ředitelka Galerie hlavního města Prahy Magdalena Juříková
Dům U Kamenného zvonu na pražském Staroměstském náměstí sousedí s palácem Kinských a Týnským chrámem. Pravděpodobně sloužil jako dočasná rezidence Elišky Přemyslovny a Jana Lucemburského po jejich přistěhování do Prahy. Dokonce se spekuluje, že se v něm mohl narodit Karel IV.
Stavba se původně rozkládala i na místě dnešního domu U Černého slona a částečně také na místě paláce Kinských. Kamenný zvon je zasazený do nároží domu. Typické domovní znamení bylo na roh budovy umístěno v 16. století.
Zvon je pravděpodobně připomínkou vstupu Jana Lucemburského do Prahy roku 1310. Po marném obléhání města okupovaného Jindřichem Korutanským se tehdy povedlo překonat bránu. A to na domluvené znamení – zvonění zvonu v Týnském chrámu. Tak událost popisuje Zbraslavská kronika.
Rekonstrukce domu U Kamenného zvonu byla dokončena v roce 1988 a město přidělilo objekt Galerii hlavního města Prahy. Té slouží jako prostor pro její významné výstavní projekty. V objektu je otevřena prodejna knih a katalogů a ve spodní zadní části objektu sídlí kavárna.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.