České muzeum hudby představuje i nezvyklé hudební nástroje. Skleněnou harmoniku, těremin či šedifon
Zveme vás do Českého muzea hudby, které je součástí Národního muzea. Sídlí na Malé Straně, v bývalém barokním kostele svaté Máří Magdaleny. Po zrušení v rámci josefínských reforem byl kostel postupně přestavován. Sloužil jako pošta, četnická kasárna a archiv. V novém tisíciletí se tu zabydlela hudba. České muzeum hudby své brány veřejnosti otevřelo v roce 2004.
Každého, kdo do muzea vstoupí, okouzlí mohutná dvorana s ochozy. Expozice oživuje prostor, kdysi zdobený díly barokních mistrů a rozeznívaný údajně jedněmi z největších pražských varhan. Muzeum představuje hudební nástroje nejen jako doklady řemeslné a umělecké zručnosti, ale hlavně jako prostředníky mezi člověkem a hudbou.
V muzeu poznáte jejich historii a také způsoby, jakými může hudební nástroj tón tvořit. Zjistíte, jak vypadal zápis hudby pro různé typy nástrojů i jak a při jakých společenských příležitostech se na nástroje hrálo. Expozice je navíc originálně architektonicky řešená. Pro zájemce jsou k dispozici sluchátka pro klidný poslech originálních nahrávek.
Neobvyklé hudební nástroje
Muzeum představuje kromě tradičních i nevšední nástroje. Například skleněnou harmoniku, která vydává něžný, pronikavý zvuk, připomínající „zpěv andělů“. Jde o soubor různě velikých skleněných misek, které jsou navlečené na tyči. Tou se otáčí a hráč na misky hraje prsty navlhčenými vodou. Tón je dán velikostí misky a tloušťkou jejího okraje.
Zvláštní kvílející zvuky, připomínající smyčcové nástroje nebo lidský hlas, vydává elektronický hudební nástroj zvaný těremin (theremin). Hráč se nástroje nedotýká, zvuk vzniká tak, že k jeho anténám přibližuje ruce. Těremin byl v 50. letech minulého století používán při tvorbě hudby k hororovým a sc-ifi filmům. Našel uplatnění i ve vážné hudbě, třeba u skladatele Bohuslava Martinů.
Šedifon si roku 1901 patentoval Josef Šediva, český výrobce žesťových nástrojů, jako svůj nejdůležitější a nástrojářsky nejzajímavější vynález. V tomto speciálním nátrubkovém aerofonu se dvěma roztruby zúročil pokusy s kombinováním instrumentů.
Výstava Na turné
S šířením a provozováním hudby je neodmyslitelně spojené i cestování za hranice rodného kraje, ať už se jedná o vandrování potulných muzikantů nebo pečlivě logisticky připravená a plánovaná turné hudebních superhvězd. Velice zdařilá výstava mapující historii i současnost hudebního cestování nazvaná Na turné je v muzeu k vidění do 30. června 2025.
V muzeu si můžete prohlédnout další krátkodobé výstavy, navštívit koncert, přednášku nebo workshop. Je tu i prodejna hudebnin s kavárnou. České muzeum hudby schraňuje materiály s hudební tématikou ve sbírkách Národního muzea. Ve svých fondech uchovává na 700 tisíc dokladů hudební historie. Otevřeno je denně kromě úterý od 10 do 18 hodin.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.