V Přírodní rezervaci Kuchyňka se vrátíte do časů, kdy měly brdské lesy svou jedinečnou atmosféru
Brdský vrch Kuchyňka nedaleko středočeské Dobříše upoutal pozornost už v roce 1933. Již tehdy byla celá vrcholová partie hory prohlášena chráněným územím díky svému zachovalému původnímu lesnímu porostu. Z původních deseti hektarů se v roce 1989 jedna z našich nejstarších přírodních rezervací zdvojnásobila, aby pro další generace zachovala samotné jádro brdského lesa.
Brdy lákají milovníky přírody díky svým rozlehlým lesům. Před třemi lety byla navíc dokončená tak zvaná Brdská magistrála, která propojuje Plzeňský a Středočeský kraj. Po padesát kilometrů dlouhé dálkové trase můžete hřebeny brdského pohoří přejet v zimě na běžkách a v létě přejít pěšky nebo projet na kole a napojit se na další brdské cyklotrasy.
Červená turistická trasa vás zavede na největší brdské vrchy, nicméně projdete i některé menší přírodní rezervace, které jsou skutečně jedinečné. Mezi ně patří i lesnatý vrch Kuchyňka, který je se svou nadmořskou výškou 636 metrů poněkud ve stínu ostatních brdských velikánů.
Přírodní rezervace Kuchyňka se rozkládá na jižním suťovém svahu stejnojmenného vrch. Má rozlohu přes 21 hektarů a slouží k ochraně přirozeného suťového lesního ekosystému, zejména prastarých dubů, buků, javorů či lip. Můžete se tu vrátit v čase a vychutnat si původní složení brdského lesa.
Místo poznáte i bez mapy
Ačkoliv po magistrále budete procházet souvislým lesním porostem, Přírodní rezervaci Kuchyňka poznáte snadno. Budete mít totiž najednou pocit, že jste vstoupili do pralesa. Rezervace je specifická výskytem měkkýšů žijících v teplém suťovém svahu. V tlejícím dřevě padlých listnatých stromů se daří nejrůznějším druhům hmyzu, které představují silně ohroženou skupinu naší fauny.
Mechem porostlé padlé kmeny a suťová pole si udržují svěží zeleň i během zimy, zatímco les se na podzim doslova rozehraje všemi barvami. A pokud se k tomu přidá i typická brdská mlha, získává toto místo skutečně jedinečnou a tajuplnou atmosféru.
Kuchyňka tvoří spolu s tak zvaným Malým vrchem výrazný hřeben, ze kterého si během cesty po Brdské magistrále vychutnáte jedinečný rozhled k jižním i severním pohraničním horám – na Šumavu a Novohradské Hory, opačným směrem pak na pásmo Krušných či Lužických hor.
Červená turistická značka vedoucí přes Malý vrch a Kuchyňku pokračuje pak do další části Brdské vrchoviny zvané Hřebeny. A pokud si výhledy budete chtít vychutnat ještě víc, červená vás zavede až k rozhledně na Studenému vrchu ve výšce 660 metrů nad mořem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.