V roce 1786 vzniklo na dnešním Václavském náměstí divadlo, které hrálo česky. Dostalo název Bouda

Největší audioportál na českém internetu

Pohled na Václavské náměstí, vlevo Grandhotel Šroubek, 20. léta 20. století, pohlednice. Sbírka MMP | Foto: Muzeum hlavního města Prahy

V roce 1786 vzniklo na dnešním Václavském náměstí divadlo, které hrálo česky. Dostalo název Bouda

V květnu roku 1786 vzniklo na pražském Koňském trhu, dnešním Václavském náměstí, Královské-císařské vlastenecké divadlo, pro něž se vžil název Bouda.

Však to také bouda byla. Podle dobových svědectví to bylo stavení „dřevěné, uvnitř plátnem potažené a slámou vycpané, podlouhlé, nepříliš vysoké a dosti primitivně zbudované, podobající se spíše nějaké kůlně či boudě, jakou vídáme u nynějších majitelů zvěřinců a opičích divadel, a nebylo ani natřeno,“ tolik dobová citace. Ale hrálo se v něm česky, to bylo to hlavní.

U jeho zrodu stál vlastenecký divadelník Václav Thám, čtenářům Jiráskova F. L. Věka osoba důvěrně známá. Začínal jako úředník u pražské policie. Ze služby však odešel za hlasem svého srdce, a ten ho dovedl k divadlu, které vedl spolu s bratrem Karlem Hynkem. Napsal desítky her plných vlasteneckého nadšení, překládal z němčiny, hrál a režíroval.

V Boudě se hrály především historické hry z českých dějin, oblíbené frašky a rytířské hry. Jenže divadlo se nebylo schopno uživit, a tak byla budova po třech letech provozu uzavřena a stržena.

autor: Jitka Škápíková

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.