V Roztokách u Prahy v sobotu opět oživne velkolepé modelové kolejiště

29. listopad 2024

Klub železničních modelářů v Roztokách u Prahy byl v roce 2003 založen skupinou nadšenců i profesionálních železničářů, kteří se ve svém volném čase rádi věnují stavbě klubového modelového kolejiště. Postupně díky jejich nasazení začal v areálu nádražní budovy vznikat jedinečný panoramatický železniční model s velmi propracovanými detaily. Přibližně jednou za měsíc je v rámci pravidelných akcí vystavován.

Už dvacet let členové Klubu železničních modelářů v Roztokách u Prahy budují velkolepé modelové kolejiště, ve kterém může najednou vyjet až deset vlakových souprav. Každý ze členů má jiný úkol. Peter Eliáš je strojvedoucí, do Roztok u Prahy přišel ze Slovenska a v roce 2017 stal členem klubu v době, kdy už byl z velké části celý model dokončený.

Pochází ze železničářské rodiny a železnici má skutečně rád, tu skutečnou i modelovou. Jakmile mu to dovolí volný čas i rodinné povinnosti, snaží se modelovou železnici připravovat na nadcházející výstavu, která se koná pravidelně minimálně jednou za měsíc. Stará se především o veškeré elektrické kontakty kolejiště a před každou výstavou musí dobře vyčistit především koleje, aby vláčky dobře jezdily. Každý ze členů ale má v rámci spolupráce jiný úkol a všichni zdokonalování kolejiště věnují maximum ze svého volného času.

Centrální část tvoří budova bývalého nádraží Praha-Vysočany

Hlavním motivem a inspirací klubového kolejiště se stala již neexistující budova železniční stanice Praha-Vysočany, kterou pro modelovou železnici vytvořil mistr Ivo Suchan. Výběr modelu právě vysočanské staniční budovy byl logický. Jednalo se o jediné pražské nádraží s ostrovně umístěnou budovou a pro zpracování modelu byla zajímavá také dnes již neexistující trať na Těšnov, zaústění tratí do pěti směrů i množství vleček napojených do stanice. To vše nabízelo bohaté provozní možnosti, které členové klubu skvěle zapracovali i do svého modelu.

Kromě vysočanského nádraží se na kolejišti nacházejí také koncová stanice lokálky na nádraží v Libni, různé další odbočky i fiktivní areál „vlečka ČKD“. Nedílnou součástí modelu je i skryté nádraží, odkud všechny modely železnice vyjíždí na své okruhy. V rámci celého modelu může najednou vyjet až deset železničních souprav a můžeme tak obdivovat nejen mezinárodní rychlíky, které na nádraží Vysočany krátce zastavují, ale také osobní i nákladní vlaky s nejrůznějším nákladem.

Panoramatický model uchvátí detailním zpracováním

Model nás vrací do 80. let minulého století. O tunely a mosty tu není nouze. Nechybí ani různé zvukové efekty. Vše je dopracované do detailu a působí zcela reálně. V domech kolem nádraží se svítí a pozornost návštěvníků upoutají i detailně zpracované postavy cestujících, kteří řeší nejrůznější problémy včetně nevolností nebo ztráty zavazadel.

Na modelovém kolejišti jsou zachyceni i lidé

Nechybí klasická nádražní restaurace i okolní příroda, kde jsou farmy, kopce, lesy i průmyslové okolí, například továrny nebo autobusové zastávky. Základem okolní krajiny je pěnový polystyren, finální povrchy jsou tvořeny kombinací fóliáží, posypů i jiných materiálů. Právě tyto veškeré detaily okolí železnice naopak vytvářel člen klubu Jan Müller.

Stavba takto rozměrného modelu je časově mimořádně náročná a vyžaduje také vysokou odbornost. A především velké nadšení. Ostatně přesvědčit se můžete již zítra sami. Výstava Klubu železničních modelářů se v Roztokách u Prahy koná 30. listopadu od 10 do 18 hod u příležitosti Mikulášské jízdy parního vlaku. Během výstavy budou přítomni členové klubu, kteří vám rádi tento unikátní železniční model představí a rozpohybují.

Spustit audio