Vajíčka od lišických slepic jsou zajímavá barvou skořápky. Veronika Koubalová pro ně získala značku regionální produkt
V Lišicích na Kutnohorsku žije žena, která chová různá zvířata, slepice, kachny, husy, ale také huňaté psí fešáky, leonbergery. Bylinkaří, maluje, vyrábí šperky a další věci z pryskyřice. Sbírá potřeby do domácnosti a dekorace, které mají spojitost s vajíčky. Veronika Koubalová se na otázku, zda její den má také jen 24 hodin, tajuplně usmívá.
Rozhlížíme se spolu po lišické louce, u které se buduje nové oplocení po zářijových povodních. „My jsme se sem přestěhovali zhruba před pěti lety,“ vzpomíná paní Koubalová. „Začali jsme chovat slepičky pro naši potřebu. Pak jsme získali povolení dávat vajíčka i do maloobchodu. S přibývajícími klienty se zvyšoval počet slepiček. Před třemi lety jsme k hospodářství dokoupili nedalekou louku. Nyní ji oplocujeme, aby slepičky měly co největší prostor a ještě lepší podmínky. Zázemí mají ve stodole, kam chodí spát.“
Právě po zmíněných povodních o velkou část slepic, hlavně mladých kuřic, které nyní měly být v produkčním věku, přišli. A tak všechno budují znovu. Sílu jim dávají zákazníci, kteří si chodí pro vajíčka a vyjadřují velkou podporu. Vajíčka od lišických slepic jsou zajímavá barvou skořápky, od bílé přes růžovou, zelinkavou až po čokoládově hnědou.
Veronika Koubalová pro vajíčka a bylinky získala značku KUTNOHORSKO regionální produkt. Značka je udělována od roku 2016 a aktuálně se jí může pyšnit 41 nositelů.
Sbírka začala talířem na plněná vejce
Veronika Koubalová také shromáždila sbírku potřeb do domácnosti a dekorací, které mají spojitost s vajíčky. „Je to převážně porcelán a sbírat jsem začala asi před třemi lety, kdy jsem chtěla plněná vejce, připravená podle receptu mojí babičky, umístit na hezký talíř.“
Začala shánět na internetu, v bazarech, až měla talíře tři. Další tematické věci dostávala od kamarádů a známých, a teď už má podobných předmětů pěknou řádku. Talíře, kalíšky na vejce, sošky kohoutů, kleštičky na loupání a krájení vajec a další.
Výstavu věcí ze sbírky Veroniky Koubalové si můžete prohlédnout v pobočce Národního zemědělského muzea na zámku Kačina do neděle 27. dubna.
Poslechněte si reportáž.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.