Ve Zlonicích můžete navštívit místo, kde se Antonín Dvořák poprvé zamiloval
Antonín Dvořák byl sice už za svého života slavným skladatelem, ale málokdo si vzpomene, že stačilo málo, a byl z něj řezník. Takové byly plány jeho rodičů, když ho posílali na vyučení do středočeských Zlonic u Kladna. Dvořákovy hudební výchovy se naštěstí ujal místní učitel Antonín Liehmann.
Liehmann jeho talent velmi rychle odhalil a rodiče přesvědčil, aby dospívajícího Toníka nechali studovat hudbu. Dvořák ze Zlonic sice odcházel jako vyučený řezník, ale zároveň začínal hudební kariéru.
Dnes můžete ve Zlonicích navštívit Památník Antonína Dvořáka. Ukazuje Dvořákovy osobní předměty – kuriózní kuřáckou soupravu z buvolích rohů, kterou mu věnovali krajané v Americe, taktovku, učebnici pro kapelníky z roku 1739, ze které Dvořák studoval, rodinnou šperkovnici i zrcadlo z bytu Dvořákových v pražské Žitné ulici.
Do houslí i za Terinkou
Nejpůsobivějším kouskem je dárek, který Antonín Dvořák věnoval své první lásce – dceři svého učitele Terince Liehmannové. O jejich lásce svědčí i to, že si krásný růžový hedvábný vyšívaný šátek Terinka po celý život schovávala a dnes si ho můžeme prohlédnout.
Ostatně kde jinde než právě ve Zlonicích by měl Dvořák prožít svou první lásku. Terinku Liehmannovou potkával na hodinách houslí a hudební výchovy. Do „houslí“, jak se kdysi říkávalo, chodil za svým profesorem do tzv. Varhaníkovny, kde Antonín Liehmann žil se svou rodinou a kde Dvořák získával hudební základy. S Terinkou společně hrávali duety a pan učitel jim pro radost občas i něco zkomponoval.
Bohužel neměla první Dvořákova láska šťastný konec. Pan učitel sice poznal Dvořákův talent, ale znal také velmi dobře nuzný život hudebníka. Nevěřil, že by Dvořák mohl Terinku dostatečně finančně zabezpečit, a proto se ji rozhodl provdat za bohatého ženicha.
V roce 1984 se Varhaníkovně vrátila původní podoba. I dnes si tu tedy příchozí mohou vychutnat atmosféru hudební školy 19. století a prohlédnout si notový záznam úplně první skladby, kterou Antonín Dvořák pod vedením svého učitele zkomponoval.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Putin po hovoru s Trumpem souhlasil s přerušením útoků na energetiku Ukrajiny na 30 dní, uvedl Kreml
-
Spalovací motory chceme tak dlouho, jak to bude možné a jak bude zájem, popisuje Jahn ze Škoda Auto
-
Ševčík končí ve vedení Národohospodářské fakulty. Rektora obviňuje z vydírání a politického nátlaku
-
Ukrajina je pro zastavení útoků na energetické objekty, řekl Zelenskyj. Chce brzy mluvit s Trumpem