Víte, jak skladovaly citrony naše babičky?

S vyzrálým, voňavým a šťavnatým citronem můžeme dodat chuť nejen čajům, ale také salátům, omáčkám, pomazánkám a dezertům. Citrony ovšem bez správného skladování velmi brzy zhnědnou, zplesniví nebo vyschnou. 

Dnes citrony jednoduše skladujeme v lednici, ale naše babičky tuto moderní vymoženost neměly. A tak, když se k citronům dostaly, musely je nějak uskladnit i bez lednice.

Každý jeden kus citronu zabalily do velké vrstvy papíru a všechny zabalené kousky společně uložily do kameninového hrnce. Potom ještě všechno zasypaly solí a uložily do chladu. Věřili byste, že takto uskladněné vydržely i měsíce? Je to opět jeden z důkazů, jak byly naše babičky vynalézavé.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.