Vlastenci postavili ze sbírky Masarykovu chatu, náš první prezident ji však nikdy nenavštívil
Orlické hory dělí Čechy od Polska a hranice často vede přímo po hřebenech kopců. Jedna z někdejších vrcholových osad na Šerlichu je častým cílem turistů v létě i v zimě. Ve výšce 1 114 metrů nad mořem jsou nejen krásné výhledy na českou i polskou stranu, ale stojí tu i nápadná horská chata, která láká k odpočinku, případně chrání před nepřízní počasí.
Chata na Šerlichu pojmenovaná po prvním československém prezidentovi byla postavena z veřejné sbírky v letech 1924 až 1925 Klubem českých turistů z Hradce Králové podle projektu brněnského architekta Bohuslava Fuchse. O stavbě bylo rozhodnuto na valné hromadě Klubu českých turistů v únoru 1921, základy byly položeny v březnu 1924 a za účasti Aloise Jiráska byla dne 14. září 1925 slavnostně otevřena pro veřejnost.
V letech 1930 až 1932 bylo dokončeno turistické značení z Hradce Králové. Roku 1931 byla zahájena stavba silnice z Deštného, hotová byla o čtyři roky později. Roku 1935 byla na Šerlichu zřízena i meteorologická stanice a před chatou odhalena busta prezidenta Tomáše Garriqua Masaryka od Leoše Kubíčka. Klub turistů chatu provozuje dodnes a v duchu pocty češství a osobnosti T. G. M. je zachován i její interiér.
Chata ale nakonec měla docela pestrý osud. Nejenže v ní Masaryk nikdy nebyl, ale ani jeho busta nesměla být před chatou po čas komunistické éry umístěna. A místo bylo přejmenováno jednoduše na „Šerlich“. Všichni ale věděli, že je to Masarykova chata.
Počátky osady sahají do začátku 19. století a jsou spojeny se sklářským průmyslem, pro který zdejší „popeláři“ spalovali dřevo. Osada byla poměrně hustě obydlená, vznikla tady dokonce škola, nejprve v jedné z chalup, později byla postavena samostatná budova.
A kdoví, zda filmový Igor Hnízdo z Obecné školy neměl právě tady svého předchůdce. Původně ve zdejší škole totiž prý vyučoval vysloužilý voják, neměl ale prý na děti nervy, a tak byl povolán profesionální učitel pan Fukner, který tu své žáky učil až do konce druhé světové války.
Svojí polohou, dostupností i nadmořskou výškou je Šerlich ideálním výchozím místem k zajímavým místům Orlických hor - na Velkou Deštnou (4 km), do národní přírodní rezervace Bukačka (necelý kilometr), k Šerlišskému mlýnu (1,5 km), dále na Sedloňovský Černý kříž (3 km), nebo na Vrchmezí (5 km).
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Zející mokvavé rány Krnova: povodně odkryly střeva města, sčítat volby tu budou možná potmě
-
Moravskoslezský kraj: rázovitý region si nese ekologickou zátěž, trápí jej i rostoucí vnitřní rozdíly
-
Výbuchy komunikačních zařízení zabily devět lidí v Libanonu, přes 2750 je zraněno. Hizballáh viní Izrael
-
Evakuovaná seniorka se rozhodla vrátit v Kobylé domů. ‚Volala na nás a najednou nebyla,‘ říkají svědci