Vlastenci postavili ze sbírky Masarykovu chatu, náš první prezident ji však nikdy nenavštívil

Vlastenci postavili ze sbírky Masarykovu chatu, náš první prezident ji však nikdy nenavštívil
Orlické hory dělí Čechy od Polska a hranice často vede přímo po hřebenech kopců. Jedna z někdejších vrcholových osad na Šerlichu je častým cílem turistů v létě i v zimě. Ve výšce 1 114 metrů nad mořem jsou nejen krásné výhledy na českou i polskou stranu, ale stojí tu i nápadná horská chata, která láká k odpočinku, případně chrání před nepřízní počasí.
Chata na Šerlichu pojmenovaná po prvním československém prezidentovi byla postavena z veřejné sbírky v letech 1924 až 1925 Klubem českých turistů z Hradce Králové podle projektu brněnského architekta Bohuslava Fuchse. O stavbě bylo rozhodnuto na valné hromadě Klubu českých turistů v únoru 1921, základy byly položeny v březnu 1924 a za účasti Aloise Jiráska byla dne 14. září 1925 slavnostně otevřena pro veřejnost.
V letech 1930 až 1932 bylo dokončeno turistické značení z Hradce Králové. Roku 1931 byla zahájena stavba silnice z Deštného, hotová byla o čtyři roky později. Roku 1935 byla na Šerlichu zřízena i meteorologická stanice a před chatou odhalena busta prezidenta Tomáše Garriqua Masaryka od Leoše Kubíčka. Klub turistů chatu provozuje dodnes a v duchu pocty češství a osobnosti T. G. M. je zachován i její interiér.
Chata ale nakonec měla docela pestrý osud. Nejenže v ní Masaryk nikdy nebyl, ale ani jeho busta nesměla být před chatou po čas komunistické éry umístěna. A místo bylo přejmenováno jednoduše na „Šerlich“. Všichni ale věděli, že je to Masarykova chata.
Počátky osady sahají do začátku 19. století a jsou spojeny se sklářským průmyslem, pro který zdejší „popeláři“ spalovali dřevo. Osada byla poměrně hustě obydlená, vznikla tady dokonce škola, nejprve v jedné z chalup, později byla postavena samostatná budova.
A kdoví, zda filmový Igor Hnízdo z Obecné školy neměl právě tady svého předchůdce. Původně ve zdejší škole totiž prý vyučoval vysloužilý voják, neměl ale prý na děti nervy, a tak byl povolán profesionální učitel pan Fukner, který tu své žáky učil až do konce druhé světové války.
Svojí polohou, dostupností i nadmořskou výškou je Šerlich ideálním výchozím místem k zajímavým místům Orlických hor - na Velkou Deštnou (4 km), do národní přírodní rezervace Bukačka (necelý kilometr), k Šerlišskému mlýnu (1,5 km), dále na Sedloňovský Černý kříž (3 km), nebo na Vrchmezí (5 km).
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Zemřel protagonista filmu Raději zešílet v divočině. Klišík ještě v týdnu navštívil karlovarský festival
-
Trump okolo sebe šíří ohromný zmatek. Situace bude 1. srpna úplně jiná, myslí si o amerických clech Vlček
-
Zabil člověka, ale je hot. Proč adorujeme lidi jako Luigi Mangione?
-
Silné bouřky, supercely a přívalové deště zasáhnou v neděli Česko. Padat mají i kroupy