Zahradní práce na jaře. Co hnojit, co zrýt a jak se postarat o trávník?
Zahradní práce na jaře. Co hnojit, co zrýt a jak se postarat o trávník?
Jaro je tu a my, kteří jsme se celou zimu nemohli dočkat, až vyrazíme do zahrady, se chopíme nástrojů a jdeme na to! Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář poradí, do kterých jarních prací se můžeme pustit:
„Ostříháme růže, v odborných knihách nebo na internetu se dočteme, jak na to. Z plaménků (Clematis) stříháme jen suché konce nebo je můžeme zmlazovat. Rozdělíme a rozsadíme trsy trvalek.
Jarní hnojení
Hnojit můžeme prakticky všechno. Jarní cibuloviny, aby byly pěkné i příští rok. Pohnojíme ořezané trvalky, zmlazované keře, růže. Prostě, hnojíme vytrvalé byliny i polokeře. Jako hnojivo můžeme použít například sušený kravinec, slepičince, guáno, rohovinu, kostní či masokostní moučku. Nebo anorganická hnojiva. Po urovnání záhonů dáváme základní dávku hnojiv do půdy určené seté či sázené zelenině, letničkám, všemu, co budeme mít od jara a přes léto na obdělávaných plochách.
Péče o trávníky
Trávníky můžeme čistit od stařiny hráběmi. Pokud nás to nebaví, pořídíme si vertikutátor. Po vyčištění trávník přihnojíme, popřípadě dosejeme, prohodíme pískem, kompostem, substrátem. Máme-li mech v trávníku, před čištěním trávníku použijeme něco, co mech zlikviduje. Poradí nám odborníci v zahradních centrech nebo použijeme zálivku zelené skalice. Vápenec na urovnání pH dáme až příští rok, teď by nově narůstající pažit jen špinil.
Co zrýt a jak na brambory
Rytí přichází v úvahu tam, kde sejeme mrkev, celer, pastinák, dlouhé ředkve. Ty mají rády kyprou půdu, do které se mohou zavrtat a ukázat, jak dlouhé dokážou být. U ostatní zeleniny kypříme do hloubky výsadby, popřípadě výsevu. Hlubší přípravu půdy potřebují brambory. Aby se zem pro ně vyhřála, můžeme ji zakrýt černou folií. Po výsadbě brambor pak používat netkanou textilii: na ohřátí půdy klidně černou (brambory se v teplotách země pod 10 °C neprobouzejí). Později, na ochranu kultur před mrazíky, škůdci, kroupami nebo suchem, použijeme bílou průhlednou textilii.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.