Základem péče o bazén je kvalitní a dostatečně výkonná filtrace
Voda v bazénu by se měla filtrovat denně 4 až 6 hodin. Bez ohledu na to, jestli se koupete či nikoli nebo například prší. Je důležité, aby se každý den voda v bazénu takzvaně točila a čistila. K filtraci si můžete přikoupit časovač, který s péčí o vodu pomůže.
Jestli filtrovat bazén během provozu nebo po večerech, kdy je lacinější elektřina, na to se názory různí. "Ten, kdo používá k ohřevu vody tepelné čerpadlo nebo solární panely, bude mít výhodnější filtrovat v průběhu dne, kdy svítí slunce a je vyšší teplota. Při filtraci si bude zároveň ohřívat i vodu v bazénu. Spotřeba elektřiny je minimální a výsledek stojí za to."
Voda by měla splňovat hygienické parametry. S tím je spojená tvrdost PH a také ošetření proti jejímu zkažení. Na vše jsou dnes testery. Čas od času nebo při dopouštění bazénu změřte tvrdost vody, případně ji upravte. Hodnota pH by měla být 7–7,4. Potom bazénovou vodu ošetřte tzv. chlor šokem. "Do automatického dávkovače chloru, nebo pokud používáte jiný způsob jako například plovák, dáte tabletu chloru, která doplní odpařující se chlor."
Vyhrávejte zahradní grily, zahradní nářadí, knihu Pochoutky z chaloupky a další ceny. Každý všední den v čase 9.45-10.00 v letním speciálu Chalupářské léto. Soutěžte a vyhrajte >>
Můžete využít i kyslíkovou chemii, tam se používají jiné testery a tablety. Pokud máte klasický kopaný bazén, můžete použít klasickou sůl. Musíte si ale koupit sarinátor, který rozkládá chlorid sodný na plynný chlór, který dezinfikuje. Můžete použít také ionizátor, kombinaci málo chloru a UV lampy. Možností je hodně.
Plachta na zakrytí může být i solární
Je důležité, aby sběrač nečistot, skimer, měl vodu zhruba do půlky nasávacího otvoru. Jinak si může filtrace přisávat i vzduch a může dojít k jejímu zničení. Po každém dopuštění vody zkontrolujte i její tvrdost, srovnejte PH a ošetřete vodu proti možnému zkažení chlórem nebo jinými přípravky.
Na noc bazén přikrývejte plachtou. "To doporučuju. Pokud si pořídíte solární plachtu, ohřeje vám zadarmo vodu v bazénu. V noci navíc zajistí, že bazén nevychladne. Devadesát procent tepla totiž odchází přes hladinu."
Jaký zvolit vysavač
Do vody v bazénu mohou napadat i nejrůznější nečistoty, s kterými si filtrace neporadí. Nezbyde nic jiného, než ho luxovat bazénovými vysavači. Je to od typu a velikosti bazénu. Někde stačí ruční vysavač.
"Můžete si koupit i poloautomatický vysavač, který přes skimr a pískovou filtraci vysává. Vysává v podstatě sám a nemusíte čistit dno bazénu mechanicky. Pro větší typy bazénů bych doporučil automatický vysavač. Jeho hlavní výhoda je, že bere nečistoty do svého zásobníku. Nemusíte proto často proplachovat pískovou filtraci a pak doplňovat vodu do bazénu."
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.