Založení Kašperku inicioval císař Karel IV. a měl k tomu hned několik dobrých důvodů
Nejvýše položený královský hrad na našem území najdeme na Šumavě nedaleko Kašperských Hor. Jeho založení inicioval roku 1356 císař Karel IV. a měl k tomu hned několik dobrých důvodů.
Zejména potřeboval ochránit hranici Čech a sousedního Bavorska. Ještě důležitější byla však ochrana nerostného bohatství. Okolní krajina totiž pod zemí ukrývala zlatou rudu a ve středověku se podél toku řeky Otavy rýžovalo i těžilo zlato. Oblastí proto procházela jedna z větví zlaté stezky, která vedla z Pasova do Čech.
Období největší slávy zažil hrad Kašperk v 15. století. Pak vlivem nedostatku financí a v důsledku rozprodávání okolních pozemků chátral, až ho roku 1616 odkoupilo nedaleké město Kašperské Hory, kterému patří dodnes.
Kašperk je v současnosti částečně opravený, a proto láká tisíce turistů ročně. Hrad mají v oblibě také filmaři. Pro svou mimořádně úspěšnou pohádku Anděl Páně si ho vybral režisér Jiří Strach a každý, kdo Kašperk navštíví, si při pohledu na něj snadno vybaví taškařice anděla Petronela a čerta Uriáše.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.