Zámek Křinec na Nymbursku ožívá v duchu dávného kulturního centra
Není zámek jako zámek. Ten v Křinci na Nymbursku vydává svědectví venkovského šlechtického sídla, kde šlechta žila sice skromněji, ale zato zcela v souladu s okolní přírodou, okolními vesnicemi a poddanými lidmi.
Zámek Křinec najdete na Nymbursku na samotném úpatí svědeckého vrchu Chotuc v obci Křinec. Bývalou tvrz Jana z Ronova tu po třicetileté válce nahradil raně barokní zámek vybudovaný v roce 1649 italským šlechtickým rodem Morzinů.
Morzinové sice pocházeli z italského Terstu a v Praze měli své další sídlo, ale venkovský život se jim líbil. Hodně času proto trávili na zámku Křinec, kde žili v klidném ústranní a pro své nejbližší přátele pořádali koncerty, plesy a nejrůznější představení.
Kulturní a společenské centrum
Dnešní noví majitelé značně zdevastovanému zámku vracejí nový život a znovu tu budují kulturní a společenské centrum, tak jako tomu bylo kdysi. Většina místností je vybavena starým zrenovovaným dřevěným nábytkem, což jenom zveličuje celkovou domácí atmosféru.
Skutečné šlechtické sídlo připomíná prostorná jídelna, do které majitelé umístili historický klavír Petrof z roku 1888 a luxusně naopak působí modré salonky s modrými freskami z konce 17. století, které se současným majitelům podařilo s přispěním různých dotací zcela zrenovovat.
Svatby, koncerty, výstavy, expozice a kavárna
Dnes se tu konají svatby, naopak na koncerty pořádané v průběhu celého roku můžete zajít do sálu, který kdysi sloužil nejen jako kaple, ale také jako taneční sál. V různých prostorách zámku se také celoročně – nebo krátkodobě – konají nejrůznější výstavy a expozice.
A ze všeho nejvíce si asi užijete odpočinek v sympatické zámecké kavárně, která je zcela zařízená v duchu počátku 20. století, na stěnách tu visí secesní plakáty a staré pianino v rohu vybízí k tomu, abyste si tu při popíjení dobré kávy zkusili zahrát...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Dobrý den, můžu vám nějak pomoct?‘ Do povodní zasažených měst dorazili dobrovolníci
-
Na hlasovacích lístcích v Karlovarském kraji chybí strany, stěžují si politici. Komise o tom budou vědět
-
Nejdřív zachránit lidi, potom cesty. Na Jesenicku je i hasičská jednotka vybavená na živelní pohromy
-
ONLINE: Nejvyšší povodňový stupeň na Lužnici stále platí. Pojišťovny mají nahlášené škody za pět miliard