Zbytky šumavského hradu Hus najdete na Prachaticku, ve výšce 735 metrů nad mořem
Hrad Hus byl vystavěn na úzkém skalnatém ostrohu obtékaném řekou Blanicí. Nejstarší písemná zpráva o něm pochází z roku 1341, kdy král Jan Lucemburský povolil bratrům Jenšíkovi, Vavřinci a Peškovi z Janovic vystavět hrad na místě zvaném „Na husí" na ochranu nově zakládaných vsí na odlesněné půdě.
Král si přitom vyhradil právo volného vstupu do hradu, kdykoliv by hrozil nepřátelský vpád z Bavorska do Čech. Roku 1359 potvrdil král Karel IV. vlastnické právo Peškovi z Janovic a jeho příbuzným. K hradu patřila městečka Husinec a Záblatí a vesnice Řepešín, Křišťanov, Mlynářovice, Milešice, Zábrdí, Lažiště a další.
Během 14. a 15. století se na hradě vystřídala celá řada majitelů. Jednoho z nich, Jana Smila z Křemže, nechal v roce 1439 popravit Oldřich z Rožmberka. Hradu bez pána se následně zmocnil loupeživý rytíř Habart Lopata z Hrádku, který odtud přepadal kupce, kteří přiváželi po tzv. Zlaté stezce zboží.
Zkáza hradu byla neodvratitelná
Proto byl vyhlášen za zemského škůdce a Přibík z Klenového, Petr Zmrzlík ze Lnářů a Jan Sedlecký z Prachatic hrad roku 1441 oblehli a jeho vyhladovělé osazenstvo donutili, aby se vzdalo. Hrad byl následně zapálen a rozbořen. Zkáza hradu, nazývaného už na konci 15. století zříceninou, pak neodvratně pokračovala.
Z poměrně rozlehlého hradu se dochoval pouze příčný příkop, zbytky hradeb, vysoká zeď hradního paláce a úzká trhlina, ústící do sklepů. V předpolí hradu jsou dochované pozůstatky obléhání z roku 1441.
Ostroh se zříceninou ale není zajímavý jen svou historií, ale i přírodními poměry. Na skalách se totiž dochovaly zbytky původních pralesovitých porostů. Řeka Blanice je zase útočištěm kriticky ohrožené perlorodky říční.
Zřícenina hradu Hus je volně přístupná. Dojít se k ní dá po modré turistické značce od nedalekého Křišťanovického rybníka. Trasa je dlouhá asi dva kilometry. Z opačné strany, od silnice z bývalé vesnice Cudrovice, to je po modré značce zhruba půl kilometru.
Zvětšit mapu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Vydírání Součka? ‚Radní jsou znepokojeni, chtějí to od něj vysvětlit,‘ říká šéf Rady ČT
-
Rakušan chce přitvrdit proti nelegální migraci. ‚Zvýšíme bezpečnost bez populismu,‘ říká
-
Hlavní cenu Magnesia Litera získal Hlaučův román Letnice. Ocenění obdržel i komiks zesnulého Smutena
-
Na teroristickém útoku na koncert Taylor Swift se měl podílet 20letý Slovák. Plánoval i střelbu v Istanbulu