Železná opona bránila volnému pohybu lidí, zboží i informací. Její pád přišel v roce 1989
„Od Štětína na Baltu po Terst na Jadranu se nad Evropou snesla železná opona.“ Tuto větu pronesl ve slavném Fultonském projevu na jaře 1946 Winston Churchill.
Pojmenoval tak rozdělení kontinentu na dvě sféry vlivu. Tehdy šlo ještě o zjednodušující metaforu, ovšem brzy získala železná opona skutečnou podobu.
Západní státy založené na demokracii a země východního bloku ovládané totalitou Sovětského svazu začaly oddělovat zdi, ostnaté dráty, ploty nabité elektřinou a minová pole.
Volnému pohybu lidí, zboží a informací nebránila jen tato hmatatelná bariéra, ale i systém politických a ekonomických omezení. Na našem území se železná opona začala budovat po převzetí moci komunisty v roce 1948 a neprostupně uzavřela hranice s tehdejším Západním Německem a Rakouskem.
Pád železné opony přišel v roce 1989 a jeho největším symbolem bylo zbourání berlínské zdi. V Československu pak bylo zlomovým okamžikem přestřižení ostnatých drátů, čehož se osobně ujal nový ministr zahraničí Jiří Dienstbier.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.