Adam Stěhule se naučil opravovat stroje od dědečka. A vyhrál soutěž Opravář zemědělských strojů

Adam Stěhule se naučil opravovat stroje od dědečka. A vyhrál soutěž Opravář zemědělských strojů
V rámci největší soutěžní přehlídky učňovského školství České ručičky proběhlo několik soutěží napříč různými obory. Celostátní soutěž učebního oboru Opravář zemědělských strojů letos proběhla na Mladoboleslavsku a pořádalo ji SOU Hubálov. První cenu si odnesl Adam Stěhule ze SOŠ a SOU ve Vlašimi. Kromě prvenství v soutěži byl nominován také na laureáta přehlídky České ručičky 2025.
Největší soutěžní přehlídka učňovského školství České ručičky existuje už 17 let. Do celostátní soutěže učebního oboru Opravář zemědělských strojů se letos přihlásilo 36 škol z celé republiky.
S velkým náskokem vyhrál teprve sedmnáctiletý Adam Stěhule, žák třetího ročníku SOŠ a SOU ve Vlašimi. Adam je velmi zodpovědný a na soutěž se pod vedením učitelů ve školních dílnách celý týden intenzivně připravoval. Nechyběla ani teoretická příprava odborných předmětů. Soutěžní úkol totiž prověřil nejen manuální dovednosti soutěžících. Vítěz si musel poradit i se správným propočtem požadovaného úkolu a potvrdit tak i své teoretické vědomosti.
Pouze školní příprava by nestačila
Adam svou šikovnost a manuální zručnost rozvíjel díky rodinnému zázemí už od dětství. Jeho tatínek Vladislav Stěhule má firmu na hasicí přístroje a rodina vlastní lesy i pole. Práce na pozemcích bylo vždy hodně a také bylo stále co opravovat.
Adam mohl už jako malý chlapec při veškerých opravách zemědělských strojů sledovat svého dědečka, který byl velmi šikovný a uměl pracovat i se dřevem. Pro malého Adama to byla skvělá škola života. Dědečkovi pomáhal a zcela přirozeně se tak učil. Co ho nestačil naučit dědeček, doučil ho tatínek.
Jako malý kluk sice nejprve chtěl být traktoristou. Nakonec se doma nikdo nedivil, když se zabydlel v tátově dílně a začal tam trávit většinu volného času opravami starých motorek i automobilů.
Sen o autoservisu
V jeho dílně se jako první objevila stará motorka „Babeta“, kterou Adam ještě před příchodem do učiliště celou rozebral a opravil. Následoval „Pionýr“ a později i motorka Simson.
U motorek ale neskončil. Naučil se na nich jak správně při opravě provádět diagnostiku, jak provést generálku motorů i elektrotechniky a ověřil si svoje schopnosti. Dnes už dává dohromady i stará auta. Ostatně sní o tom, že si jednou otevře svůj autoservis a bude pomáhat v rodinné firmě.
Ve škole se sice naučil veškeré důležité techniky svařování, různé způsoby obrábění kovů, spojování materiálů nebo kovářské práce, dobře si ale uvědomuje, že právě díky své rodině mohl už od dětství rozvíjet svou šikovnost. Je přesvědčen, že bez rodinného zázemí by si mladý člověk k této práci hledal cestu velmi komplikovaně. A také ví, že pro úspěšné podnikání pouze šikovnost nestačí. Chce dále studovat a připravuje se na dvouroční nástavbu s maturitou.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.