Angíny jsou nejčastější nemocí léta. Většinou si ale toto onemocnění způsobíme sami

10. červenec 2024

Mnoho lidí si myslí, že angíny jsou nemocí zimních měsíců podobně jako chřipky. Z omylu vás možná vyvede informace, že nejvíce onemocnění angín je v Africe, kde jsou vysoké teploty. Prevence je naštěstí velmi účinná a záleží především na nás, jestli se tomuto onemocnění svým chováním vyhneme. Na zmrzlinové hody a chlazené nápoje s ledem raději zapomeňte. Pro dlouhodobější pocit ochlazení si raději udělejte teplý čaj a zavodněte dostatečně organismus.

Každý člověk má nějak nastavenou svojí termoregulaci. Jestliže se v horku snažíme ochladit průvanem nebo vyšším množstvím ledových nápojů, zmrzlin a nanuků, většinou neodhadneme správnou dávku, ochlazování přeženeme, a problém s bolestmi v krku je na cestě.

Angínu vyvolává překrvení sliznic horních cest dýchacích, v jejímž důsledku vznikne infekce. Jedním z hlavních příčin podchlazení organismu, vzniku angín a nepříjemných zánětů horních cest dýchacích, jsou i klimatizace. Stručně řečeno, čím méně se ochlazujeme, tím lépe. Pro náš pocit, i pro náš organismus.

Čím větší je teplotní rozdíl mezi naší ideální teplotou a venkovní teplotou, tím více se v těle aktivuje přirozená termoregulace. Pokud ochlazení přeženeme, organismus zareaguje nemocí. Prevence je jednoduchá a účinná – neprochladnout a nezvyšovat zbytečně ochlazování organismu přes snesitelnou mez.

Studené nápoje a zmrzliny ochladí pouze krk

Při vedrech většina lidí touží po studených nápojích, nejlépe s ledem. Překvapivě vám ale studený nápoj nejen může způsobit angínu, ale navíc vám ani nepomůže. Nezvýší pocení a přirozené termoregulační mechanismy těla spíše přitlumí. Takže realita je ta, že vypijete studený nápoj a po krátké době je vám zase horko, protože studený nápoj ochladí pouze lokálně v místě, kudy tělem prochází, tedy krkem.

Pokud sliznici ochladí příliš, rozjede angína. Podchlazením sliznice jí totiž ve své podstatě poškodíme a streptokoková infekce na ní nasedne mnohem lehčeji. Zmrzlinu konzumujte opatrně a hlavně pomalu, nechte jí před polknutím vždy nějakou dobu v ústech, abyste jí nepolykali tak studenou. A ledové nápoje pijte minimálně, hlavně je nutné je pít pomalu a dát si na popíjení čas, ideálně z nich také při konzumaci led vyjmout.

Pokud se chcete ochladit, pomůže vám teplý čaj

Zní to trochu paradoxně, ale nejvíce organismus ochladí nápoje teplé – především teplý čaj. Odstraní pocit žízně a dlouhodobě ochladí organismus intenzivněji než zmiňované studené nápoje.

Pokud se chcete ochladit, je potřeba tělo zavodnit, aby se potilo a tím se i přirozeně ochlazovalo. Preferujte teplejší nápoje ve větší míře, pijte je častěji a budete se v létě a horku cítit mnohem lépe. A chlazení? Určitě vám mnohem více než ledové nápoje pomůže oplachování studenou vodou nebo potírání čela a hlavy namokřeným studeným ručníkem.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.