Angíny jsou nejčastější nemocí léta. Většinou si ale toto onemocnění způsobíme sami
Mnoho lidí si myslí, že angíny jsou nemocí zimních měsíců podobně jako chřipky. Z omylu vás možná vyvede informace, že nejvíce onemocnění angín je v Africe, kde jsou vysoké teploty. Prevence je naštěstí velmi účinná a záleží především na nás, jestli se tomuto onemocnění svým chováním vyhneme. Na zmrzlinové hody a chlazené nápoje s ledem raději zapomeňte. Pro dlouhodobější pocit ochlazení si raději udělejte teplý čaj a zavodněte dostatečně organismus.
Každý člověk má nějak nastavenou svojí termoregulaci. Jestliže se v horku snažíme ochladit průvanem nebo vyšším množstvím ledových nápojů, zmrzlin a nanuků, většinou neodhadneme správnou dávku, ochlazování přeženeme, a problém s bolestmi v krku je na cestě.
Angínu vyvolává překrvení sliznic horních cest dýchacích, v jejímž důsledku vznikne infekce. Jedním z hlavních příčin podchlazení organismu, vzniku angín a nepříjemných zánětů horních cest dýchacích, jsou i klimatizace. Stručně řečeno, čím méně se ochlazujeme, tím lépe. Pro náš pocit, i pro náš organismus.
Čím větší je teplotní rozdíl mezi naší ideální teplotou a venkovní teplotou, tím více se v těle aktivuje přirozená termoregulace. Pokud ochlazení přeženeme, organismus zareaguje nemocí. Prevence je jednoduchá a účinná – neprochladnout a nezvyšovat zbytečně ochlazování organismu přes snesitelnou mez.
Studené nápoje a zmrzliny ochladí pouze krk
Při vedrech většina lidí touží po studených nápojích, nejlépe s ledem. Překvapivě vám ale studený nápoj nejen může způsobit angínu, ale navíc vám ani nepomůže. Nezvýší pocení a přirozené termoregulační mechanismy těla spíše přitlumí. Takže realita je ta, že vypijete studený nápoj a po krátké době je vám zase horko, protože studený nápoj ochladí pouze lokálně v místě, kudy tělem prochází, tedy krkem.
Pokud sliznici ochladí příliš, rozjede angína. Podchlazením sliznice jí totiž ve své podstatě poškodíme a streptokoková infekce na ní nasedne mnohem lehčeji. Zmrzlinu konzumujte opatrně a hlavně pomalu, nechte jí před polknutím vždy nějakou dobu v ústech, abyste jí nepolykali tak studenou. A ledové nápoje pijte minimálně, hlavně je nutné je pít pomalu a dát si na popíjení čas, ideálně z nich také při konzumaci led vyjmout.
Pokud se chcete ochladit, pomůže vám teplý čaj
Zní to trochu paradoxně, ale nejvíce organismus ochladí nápoje teplé – především teplý čaj. Odstraní pocit žízně a dlouhodobě ochladí organismus intenzivněji než zmiňované studené nápoje.
Pokud se chcete ochladit, je potřeba tělo zavodnit, aby se potilo a tím se i přirozeně ochlazovalo. Preferujte teplejší nápoje ve větší míře, pijte je častěji a budete se v létě a horku cítit mnohem lépe. A chlazení? Určitě vám mnohem více než ledové nápoje pomůže oplachování studenou vodou nebo potírání čela a hlavy namokřeným studeným ručníkem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.