Antonína Dvořáka k napsání Rusalky inspirovalo malé jezírko nedaleko zámku
Antonín Dvořák, světoznámý hudební skladatel, který měl za sebou triumfální úspěchy v Anglii a dvouletý pobyt v New Yorku, na stará kolena zakoupil od svého švagra hraběte Václava Kounice špýchar ve Vysoké u Příbrami a usadil se tam.
Na svém venkovském sídle rád zahradničil, sadařil, choval holuby, komponoval, a protože mu učarovala místní příroda, chodíval na dlouhé procházky po okolí.
Rád zašel i k malému jezírku nedaleko zámku, které mu přihrálo inspiraci k napsání jeho nejslavnější opery. Patrně si ve své fantazii maloval, jak tu při měsíčku tančí rusalky. Operu Rusalka dokončil v roce 1900, a už o rok později měla premiéru v Národním divadle.
To Dvořákovi zbývaly už jen ani ne čtyři roky života a název „Rusalčino jezírko“ vznikl až po jeho smrti. Ačkoli jezírko vypadá tajuplně a skoro pohádkově, jeho původ je zcela prostý: vzniklo usazováním spodní vody po těžbě rašeliny.
Expozice v Památníku Antonína Dvořáka na zámku ve Vysoké připomíná Mistrův odkaz a poslední místnost je věnována právě opeře Rusalka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.