Bojíte se indispozice ve stáří?
Sepiště předběžné opatření.
Když někdo trpí duševní chorobou, má život zpravidla složitější než ostatní. A složitá může být i situace ke konci jeho života. Duševní choroba může totiž vést až ke ztrátě způsobilosti. Podobně mohou závěr života zkomplikovat i jiné projevy stáří nebo nemoce, které člověka fyzicky paralyzují.
Nový občanský zákoník nyní umožňuje projevit dopředu závazně svá přání - jinými slovy řečeno: je možné sepsat závěť jako předběžné opatření pro případ pozdější indispozice. Co přesně to obnáší, o tom jsme si v dopolední Právní poradně povídali s advokátkou JUDr. Evou Ondřejovou s vlastní advokátní praxí v Praze.
Dozvěděli jste se, pro koho je tato zmíněná možnost určena, tedy kdo může takové předběžné opatření udělat, a jaké veškeré záležitosti může dopředu upravit. Řeč byla také o tom, vůči komu se může předběžné opatření vztahovat - zda výhradně vůči členům rodiny anebo vůči komukoli, koho by chtěl dotyčný svým zastupováním nebo opatrováním pověřit.
Povídali jsme si o tom, jaké dokumenty je možné sepsat, zda musí být sepsány právníkem a jestli musí být notářsky ověřeny. A také jsme vám poradili, kde na internetu můžete najít vzory všech smluv zmíněných předběžných opatření.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.